Od tych testów zależy przyszłość e-Toll

Fot. GDDKiA

W tym tygodniu KAS przeprowadzi audyty bezpieczeństwa i testy wydajnościowe systemu e-Toll.

Krajowa Administracja Skarbowa rozpocznie w tym tygodniu kluczowe próby dla systemu e-Toll. – Kończymy konfigurację środowiska produkcyjnego e-Toll i na nim będą przeprowadzone oba typy testów – wyjaśnia pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

ViaToll do końca września

Jeżeli system zaliczy testy, KAS uruchomi e-Toll w połowie czerwca. W takiej sytuacji przewoźnicy będą mieli ponad 3 miesiące na przejście na nowy system e-Toll. Sejm zgodził się, aby dotychczasowy system poboru myta viaToll pracował maksymalnie do końca września. W połowie maja nowela trafi do Senatu i tydzień później znów do Sejmu.

Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców

– Patrząc na kalendarz prac legislacyjnych, wejście w życie znowelizowanego pakietu ustaw może nastąpić najszybciej w pierwszej połowie czerwca – ocenia dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Piotr Mikiel. Podkreśla, że nie zakończyły się jeszcze prace parlamentarne. Jednocześnie zwraca uwagę, że choć uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje wydłużanie maksymalnego terminu funkcjonowania starego systemu, to w praktyce będzie mogło to nastąpić w dowolnym czasie tego terminu. Natomiast  zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, o wygaszeniu starego systemu Minister Finansów musiał poinformować z 2-miesięcznym wyprzedzeniem.

Jak opłacać myto?

Przedsiębiorcy nie wiedzą w jaki sposób będą opłacać myto. Preferowaną metodą jest urządzenie pokładowe (OBU), lecz do tej porty nie ma OBU z prawdziwego zdarzenia, które pozwala na komunikację z kierowcą (np. dając mu możliwość ustawienia przyciskami masy pojazdu, liczby osi lub zaznaczenia czy jedzie zestaw czy sam ciągnik).

Czytaj więcej w: Braki półprzewodników stawiają pod znakiem zapytania wdrożenie e-Toll

– Mamy 23 dostawców, z których 11 przeszło pozytywnie testy komunikacyjne, 6 zaliczyło testy przejazdowe. Kolejnych 2 przystąpiło do ponownych testów dopuszczających – wylicza pełnomocnik.

Większość z nich to dostawcy systemów monitoringu (ZSL). Koch wskazuje, że architektura SENT obsługuje ponad 100 operatorów ZSL. – Zakładamy otwarty rynek i możliwość konkurencji przez podmioty, które przystąpią do naszego systemu – tłumaczy Koch.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy apelują o odłożenie wprowadzenia e-Toll

Dodaje, że KAS przygotowuje się do procesu certyfikacji urządzeń EETS. To najbardziej skomplikowane i najdroższe OBU, które pozwalają jednym urządzeniem rozliczać myto w wielu krajach Europy. – Rozmawiamy z Telepass, Tolltickets, Toll4Europe, Total, Axxes, Eurowag – wymienia dyrektor Departamentu Poboru Opłat Drogowych Ministerstwa Finansów Tomasz Prarat.

EETS za rok

Jednak przewoźnicy nie powinni się spodziewać szybkiej certyfikacji. Dopuszczenie EETS wymaga pracującego systemu oraz żmudnego porównania wskazań EETS z urządzeniem certyfikowanym.

Czytaj więcej w: Potężne ładowarki zasilą ciężarówki

Na dodatek nieuniknione zmiany w oprogramowaniu urządzenia EETS wymagają zgody pozostałych krajów, które dopuściły urządzenia. Taka akceptacja trwa kilka-kilkanaście miesięcy. – Zatem nie da się wykorzystać już funkcjonujących OBU, a nowo certyfikowane EETS byłoby początkowo tylko na Polskę, co oznacza konieczność zakupu kolejnego urządzenia pokładowego – podkreśla Mariusz Derdziak z Polskiej Unii Transportu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Cargo pobiło rekord

Przewoźnik poprowadził najcięższy w Polsce pociąg intermodalny. Transport ze Sławkowa do Gdańska przygotowały i ...

Drogi publiczne otwarte dla ciężkiego transportu

Na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi ...

Magazyn w Sulechowie zapewni przewoźnikom żniwa

TK Maxx wznosi potężne centrum dystrybucyjne na 4 rynki. W Sulechowie Panattoni buduje magazyn ...

Od listopada rusza sprzedaż elektrycznych Scanii

Na początek w ofercie pojawią się modele dystrybucyjne. Użytkownicy spodziewają się, że ceny będą ...

Udane wakacje PKP IC

Intercity pobiło rekord letnich przewozów. Narodowy przewoźnik kolejowy PKP Intercity, przewiózł w tegoroczne wakacje ...

Szczepionki w paczkowym szczycie

Prezes UPS Healthcare and Life Sciences Wes Wheeler mówi w jaki sposób przygotował firmę ...