Państwowa Służba Celna Ukrainy zakończyła 8 czerwca ostatni etap testów systemu informatycznego NCTS, dzięki czemu jest w pełni przygotowana technicznie do przystąpienia do europejskiej Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej.
W międzynarodowych próbach wzięli udział przedstawiciele Państwowej Służby Celnej, Generalnej Dyrekcji ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej (DG TAXUD) oraz administracji celnej Austrii, Belgii, Bułgarii, Macedonii Północnej i Rumunii, którzy pomogli Ukrainie przetestować krajowy wniosek NCTS.
To ważna widomość dla firm handlowych, spedycyjnych i transportowych. – Strona europejska przywiązuje dużą wagę do testowania przed przystąpieniem do międzynarodowego systemu tranzytowego, gdyż Konwencja skupia 36 krajów. Mówimy, że jeśli problem pojawia się w jednym kraju, staje się problemem dla wszystkich innych krajów. Dlatego celem testów jest upewnienie się, że Ukraina może wchodzić w interakcje z innymi domenami, że ukraiński system obejmuje wszystkie scenariusze tranzytowe i że system działa tak samo we wszystkich krajach – tłumaczy międzynarodowy ekspert ds. celnych EU4PFM Vitianis Alishauskas.
Kolejnym krokiem na drodze do przystąpienia Ukrainy do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej powinna być misja ewaluacyjna DG TAXUD.
We wrześniu 2021 r. na Ukrainie zakończono tworzenie ram regulacyjnych niezbędnych do realizacji wszystkich funkcjonalności zapewnianych przez reżim wspólnego tranzytu, a także tworzenie technicznych możliwości jego stosowania i szkolenia personelu. Obecnie na Ukrainie trwa etap krajowego stosowania NCTS. Ukraina oczekuje, że międzynarodowe zastosowanie systemu wspólnego tranzytu rozpocznie się jeszcze w 2022 roku.