Minister A. Adamczyk uczestniczył 16 sierpnia wraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariuszem Gojnym i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem w rozmowach ze stroną ukraińską na temat usprawnień w transporcie między Ukrainą a Polską. Ukrainę reprezentował minister infrastruktury Oleksandr Kubrakow oraz wiceminister Mustawa Nayyem. Problemem są długo trwające odprawy ciężarówek, które na wjazd do Polski czekają po kilka dni. 

Czytaj więcej

Najlepszy rok w historii branży TSL. Ranking Logistyki

16 sierpnia 2022 r. ministrowie otworzyli nowy pas do odpraw autobusowych po ukraińskiej stronie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec. – Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na możliwość przekroczenia granicy – wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu infrastruktury podkreślił dobrą współpracę z obecnym rządem Ukrainy. Przypomniał, że na temat budowy terminala rozmowy toczyły się od wielu lat. 

W ramach modernizacji przejścia Korczowa-Krakowiec, po stronie ukraińskiej zostały dodane 2 nowe pasy (dla ciężarówek jest ich już 12). Po stronie polskiej wjazd na Ukrainę odbywa się bez zmian. 

Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow podkreślił, że terminal autokarowy jest pierwszą wspólną Ukrainy i Polski inwestycją. Podziękował stronie polskiej za przydzielone fundusze.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podał, że Polska otworzy jeszcze jedno przejście graniczne z Ukrainą w Niżankowicach-Malhowicach. Było zaplanowane na rok 2025. – Dzięki decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów właściwych, przede wszystkim pana ministra Andrzeja Adamczyka, zostanie otwarte za niecały rok, przed wakacjami – zapewnił Dworczyk. 

Czytaj więcej

Przewoźnicy samochodowi grożą zablokowaniem przejść drogowych z Ukrainą

Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow przyznał, że wymiana towarowa i ruch osobowy zwiększają się, co powoduje, że infrastruktura przejść nie odpowiada wymaganiom.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że na kolejnym przejściu granicznym między Polską a Ukrainą zmodernizowana zostanie również linia kolejowa. Adamczyk wyraził nadzieję, iż dojdzie do przedłużenia autostrady A4 w kierunku Lwowa.