Zakaz wjazdu dotyczy wszelkiego rodzaju przewozów: dwustronnych, tranzytowych i z krajów trzecich. Zakaz wchodzi w życie 10 października i wygaśnie 31 grudnia 2022 roku. Dotyczy krajów „wrogich”, czyli: państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Ukrainy.
Samochody zarejestrowane w tych państwach, które wykonywały przewozy w Rosji oraz tranzytowe, muszą wyjechać najpóźniej do 7 dni od momentu wejścia w życie zakazu, czyli do 17 października.
Czytaj więcej
Rosyjskie firmy transportu drogowego zaapelowały do rosyjskiego rządu, aby mobilizacja nie obejmowała kierowców samochodów ciężarowych.
Zakaz nie dotyczy przewozów do Obwodu Kaliningradzkiego, przewozów pocztowych oraz innych wymienionych w załączniku do uchwały nr 1728, która wprowadza zakaz. Wśród wyjątków znajdują się: żywe zwierzęta, mięso i jego przetwory, ryby, nabiał, rośliny, związki chemiczne, środki czystości i higieny, papier, karton, szkło i wyroby z niego, rury, reaktory jądrowe, kotły, maszyny elektryczne, środki lądowego transportu z wyjątkiem taboru szynowego.
Objęci zakazem zagraniczni przewoźnicy będą mogli dostarczać ładunki do stref przeładunkowych znajdujących się w Rosji w pobliżu granicy. Są to: obwód Kaliningradzki, Leningradzki, Murmański, Pskowski, republika Karelii oraz miasto St. Petersburg.