Ekspresówka S17 do granicy z Ukrainą już w budowie

Licząca 36 km droga ekspresowa S17 z Zamościa do granicy z Ukrainą w Hrebennem jest już w realizacji. Odcinek z Zamościa do Lublina jest w przygotowaniu.

Publikacja: 28.11.2022 19:49

Ekspresówka S17 do granicy z Ukrainą już w budowie

Foto: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 28 listopada umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S17 w województwie lubelskim: Zamość Południe - Tomaszów Lubelski Północ oraz Tomaszów Lubelski Południe - Hrebenne. 

Umowa na zaprojektowanie i budowę prawie 13 km odcinka Zamość Wschód - Zamość Południe została podpisana 14 października br. – Droga ekspresowa S17 to trasa niezwykle istotna dla Polski Wschodniej, a ostatnio, w wyniku haniebnej napaści Rosji na Ukrainę, jest kluczowa także dla wymiany gospodarczej z naszymi wschodnimi sąsiadami. Dzięki nowej trasie znacząco poprawią się warunki transportowe, co dla mieszkańców województwa lubelskiego i Zamojszczyzny oznacza poprawę bezpieczeństwa i większy komfort podróżowania – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Dwa odcinki i dwóch wykonawców

Wykonawcy będą odpowiedzialni za wybudowanie 36 km drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnymi). Odcinek od węzła Zamość Południe do węzła Tomaszów Lubelski Północ będzie liczył 18,5 km i przebiegać będzie po wschodniej stronie obecnej drogi krajowej nr 17. 

Czytaj więcej

Pierwszy krok ku logistyce bez papieru

Za węzłem Zamość Południe nowa trasa ominie las w Księżostanach, a następnie zbliży się do DK17. W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa, a także para miejsc obsługi podróżnych Krynice oraz obwód utrzymania drogi. Za Tarnawatką trasa przebiegać będzie w korytarzu obecnej DK17 i zakończy się w okolicach Dąbrowy Tomaszowskiej, gdzie połączy się obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego.  

Planowanych jest 19 obiektów inżynierskich, w tym m.in. cztery estakady, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych oraz trzy przejścia dla zwierząt dużych i średnich. Ten odcinek zrealizuje firma Kolin za kwotę 822,5 mln zł.

GDDKiA

Odcinek Tomaszów Lubelski – Hrebenne będzie miał 17,5 km. Rozpocznie się za węzłem Tomaszów Lubelski Południe, gdzie trasa przetnie obecną drogę krajową i pobiegnie po jej zachodniej stronie. Ominie Lubyczę Królewską i dalej poprowadzona będzie w korytarzu obecnej DK17. Zakończenie odcinka zaplanowano na włączeniu do istniejącej obwodnicy Hrebennego. Planowanych jest 11 obiektów inżynierskich, w tym trzy estakady, most, pięć wiaduktów oraz dwa przejścia dla zwierząt.

Wykonawcą zadania o wartości 598,2 mln zł będzie firma Budimex. 

W kolejnych latach 5 odcinków

Trasa S17 będzie się łączyć na węźle Piaski Wschód z planowaną drogą ekspresową S12, a poprzez wybudowane odcinki S12 i S17 oraz istniejące węzły na obwodnicy Lublina, połączy się z drogą ekspresową S19 (Via Carpatia). 

Czytaj więcej

Kierowcy już szukają pracy, zniknął rynek pracownika

Cała S17 między Lublinem a Hrebennem będzie liczyć ok. 140 km. Na etapie prac przygotowawczych jest pięć odcinków S17 między Piaskami a Zamościem o łącznej długości ok. 67 km. Jeszcze w tym roku GDDKiA planuje ogłoszenie przetargów na realizację trzech z nich: Piaski - Łopiennik (ok. 16,5 km), Krasnystaw - Izbica (ok. 19 km) oraz Izbica - Zamość Sitaniec (ok. 10 km). Dla pozostałych dwóch Łopiennik - Krasnystaw (ok. 9,5 km) oraz Zamość Sitaniec - Zamość Wschód (ok. 12 km) toczy się procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej. 

Na odcinku Piaski - Hrebenne droga ekspresowa S17 to ważny fragment całego ciągu S17: Warszawa - Lublin - Zamość - Tomaszów Lubelski - Hrebenne (granica państwa). To także droga międzynarodowa E372 prowadząca z Warszawy do Lwowa. 

Szynowy
Znikające stacje kolejowe i zbyt krótkie tory
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Praca w logistyce
Kierowcy jeszcze posiedzą na Ukrainie
Drogowy
Zrób też coś i Ty dla bezpieczeństwa
Praca w logistyce
Jesienią więdnie rynek pracy w logistyce
Drogowy
Karnet TIR może przywrócić płynność ruchu przez granice z Ukrainą