Duńczycy najczęściej kontrolują delegowanie kierowców

Do systemu Road Transport – Posting Declaration napływa miesięcznie ponad milion zgłoszeń delegowania kierowców. Najczęściej jego zasady kontrolują służby duńskie, wynika z danych INELO.

Publikacja: 14.06.2023 12:23

Duńczycy najczęściej kontrolują delegowanie kierowców

Foto: Ministerstwo Transportu Danii

Polska wdraża dyrektywę o delegowaniu kierowców, ustawą o delegowaniu zajmie się 16 czerwca Sejm. Te przepisy, obowiązujące od 2 lutego 2022 roku, wdrożyło już 7 krajów. Instrumentem zgłaszania delegowania jest Road Transport – Posting Declaration, do którego każdego miesiąca napływa ponad milion deklaracji o delegowanych kierowcach. Od początku funkcjonowania systemu napłynęło doń ponad 20 milionów zgłoszeń. 

W bazie danych IMI znajduje się milion kierowców, 72 tys. firm transportowych i 60 tys. zgłaszających kierowców na portalu Road Transport – Posting Declaration. RTPD jest podłączony pod IMI dla inspekcji, aby mogły wysyłać zapytania o dokumenty z rozliczeniem. 

Czytaj więcej

Zezwolenia kasowane w systemie SENT

Liczba firm zgłaszających delegowanie kierowców nie jest zbyt duża, ale pamiętać należy, że dyrektywa o delegowaniu obowiązuje tylko w przewozach kabotażowych i przerzutach, które stanowią mniejszość operacji w przewozach międzynarodowych (odpowiednio 3 i 7 proc. pracy przewozowej). 

Z danych INELO wynika, że najwięcej kontroli (55 proc. w bazie danych INELO) zostało dokonanych przez służby duńskie. Udział francuskich kontroli wynosi 29 proc., austriackich 9 proc., luksemburskich 2 proc. oraz po 1 proc. przypadło na kontrole z Hiszpanii, Węgier i Holandii INELO zastrzega, że wyjątek stanowią Niemcy, ponieważ kontrolują tradycyjnie, wysyłając listy do firm transportowych. Jeżeli chodzi o pozostałe kraje to OCRK nie miało kontroli w firmach związanych z płacą danego kraju. 

IMI został pospiesznie przystosowany przez Komisję Europejską do nowych zadań, ponieważ wcześniej służył do przyjmowania kilkuset tysięcy zgłoszeń rocznie. System jest ciągłe ulepszany na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników, ostatnia aktualizacja IMI miała miejsce 16 maja, gdy udostępniono wyszukiwanie po numerze deklaracji. 

Czytaj więcej

Rośnie czeska sieć Rohlig Suus Logistics

W systemie RTPD przewoźnicy mogli rejestrować się już pod koniec stycznia 2022 roku, gdy przedsiębiorcy napotkali na duże problemy z funkcjonowaniem oprogramowania. Dopiero na początku lutego 2022 roku system zaczął działać sprawniej, ale jest pracochłonny, co szczególnie odczuwają duże firmy. Dla np. 600 kierowców potrzeba 9600 certyfikatów (16 krajów, do których większe firmy jeżdżą i dla każdego osobny certyfikat). Średnio na wygenerowanie jednego certyfikatu potrzeba ok 1 minuty, łącznie z wysłaniem do systemu i kierowcy. Zatem czas realizacji to 9600 minut to jest 6,5 dnia (24h to 1440 minut). System działał z wszystkimi funkcjami od 1 lutego 2022, a certyfikaty były wymagane od 2 lutego. 

Drogowy
Nabrzmiewa sytuacja w kolejce w Koroszczynie
Drogowy
Na granicy z Ukrainą jedno małe przejście odblokowane
Drogowy
Naczepy sprzedają się wolniej na całym świecie
Drogowy
Zunifikowane zasady kontroli i szkoleń inspekcji drogowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Drogowy
Narasta liczba windykacji w transporcie drogowym