Duńska firma logistyczna DFDS z dobrymi prognozami

Ruch promowy w Europie Północnej, podobnie jak przewozy drogowe, może być w całym roku minimalnie mniejszy niż w ubiegłym, zaś na Morzu Śródziemnym taki sam jak w zeszłym roku.

Publikacja: 18.08.2023 09:14

Duńska firma logistyczna DFDS z dobrymi prognozami

Foto: DFDS

Chociaż w drugim kwartale roku DFDS przychody zmalały o 3,2 proc. zaś zysk operacyjny EBITDA zmalał o 5 proc., to zarząd giganta podniósł prognozę EBITDA na cały 2023 rok do 4,8-5,2 mld koron z 4,5-5 mld koron duńskich, przy przychodach porównywalnych do uzyskanych w 2022 roku.

Zarząd tłumaczy optymizm podwyżkami opłat (w tym paliwowych) oraz przejęciami, choć przyznaje, że w drugim kwartale wielkości przewozów zmalały: w przypadku pasażerów o 28 proc. r/r, ładunków o 20 proc. Zarazem w stosunku do pierwszego kwartału widoczna jest poprawa. 

Czytaj więcej

W Europie Środkowej Czesi kupują magazyny

Po przejęciu trzech firm, DFDS nie zwalnia tempa przejęć. W lipcu duńska firma ogłosiła zakup holenderskiego przewoźnika Estron Group, który wykonuje plandekowe przewozy między Holandią, Wielką Brytanią, Niemcami, Beneluksem i Polską. 

Także w lipcu antymonopolowe władze Turcji zezwoliły na przejęcie działu drogowych przewozów Ekol Logistics. W ten sposób DFDS chce przenieść swoje doświadczenia z regiony Bałtyku na Morze Śródziemne. 

Przychody DFDS z działu promowego sięgnęły w drugim kwartale 4176 mld koron, o 8,1 proc. mniej r/r. Odsetek wykorzystanej powierzchni promów zmalał z 66 proc. w 2022 roku do 56 proc. w drugim kwartale 2023. 

Dział logistyczny zanotował 3088 mln koron przychodu, co oznacza 3 proc. wzrostu, odliczając jednak wyniki trzech przejętych firm, spadek wyniósł 10,7 proc. 

Czytaj więcej

Kolejny rekordowy kontenerowiec w Baltic Hub

Koncern podał, że zwiększył z 8,5 do 11,4 proc. zwrot na zainwestowanym kapitale. Łączny przychód w drugim kwartale wyniósł 6,94 mld duńskich koron, przy łącznym spadku ładunków wynoszącym 15 proc. W pierwszym półroczu przychody sięgnęły 13,28 mld, o 0,28 mld więcej niż rok wcześniej. 

Drogowy
Naczepy sprzedają się wolniej na całym świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Drogowy
Zunifikowane zasady kontroli i szkoleń inspekcji drogowych
Drogowy
Narasta liczba windykacji w transporcie drogowym
Drogowy
Kolejka na przejście w Koroszczynie żyje nocą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Drogowy
Ukraińska konkurencja wykańcza polski transport krajowy