W drugim kwartale roku ruch samochodów ciężkich po drogach płatnych w Polsce sięgnął wg danych e-Toll 1 741,24 mln km, to jest o 2,1 proc. mniej niż rok wcześniej. W stosunku do pierwszego kwartału 2024 roku wzrost wyniósł 5,2 proc.
Ożywienie gospodarcze widoczne jest także po wzroście liczby ofert na giełdach transportowych. Platforma Trans.eu podaje, że w drugim kwartale liczba ofert zwiększyła się o 51 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2023 roku. W Polsce wzrost sięgnął 47 proc., w Niemczech 44 proc., we Francji 25 proc. i w Holandii 22 proc.
Czytaj więcej
Kraje bałkańskie, a szczególnie Rumunia, są coraz bardziej atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców. Za przemysłem rozwijają się także firmy logistyczne.
Przewodnicy przyznają, że dostrzegalny jest niewielki wzrost cen przewozów. Potwierdzają to dane giełdy ładunków Trans.eu, która w raporcie informuje, że w całosamochodowym transporcie przekraczają w najlepszych relacjach 3 euro/km.
Giełda Timocom podała, że sugerowane ceny w przypadku transportu międzynarodowego kształtowały się średnio do 1,58 euro/km, gdy ceny ofert wynosiły 1,60 euro/km.