Producent maszyn górniczych Famur inwestuje w spółki technologiczne i do końca 2024 r. spółka zamierza osiągnąć ok. 70% przychodów z innych źródeł niż sektor węgla energetycznego.
Czytaj więcej
Nawet prywatni przewoźnicy kolejowi nie zwiększyli udziału kolei w europejskich przewozach ładunków.
Filarami w jej działalności będą cztery niezależne segmenty prowadzące działalność w branży: wielkoskalowej fotowoltaiki (Projekt-Solartechnik), systemów bateryjnych (Impact Clean Power Technology), urządeń dla sektora dystrybucji energii (Elgór+Hansen) oraz produktów i usług dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (Famur).
Famur zdobył na finansowanie nowych projektów 400 mln zł w zielonych obligacjach oraz 420 mln zł na budowę farm fotowoltaicznych. To jednak nie koniec potrzeb kapitałowych. Jak podaje spółka w komunikacie, „Grenevia ma ambicje być atrakcyjną dla inwestorów giełdowych platformą do lokowania swoich środków w projekty korzystające z trendu zielonej transformacji. Grupa będzie jednocześnie kontynuować pozyskiwanie zielonego finansowania korzystając z optymalnych, dostępnych na rynku rozwiązań”.
Potrzebne jest m.in. finansowanie rozbudowy fabryki akumulatorów trakcyjnych Impact CPT. Firma w ub. roku wyprodukowała akumulatory litowo-jonowe o łącznej pojemności 0,6 GWh.