Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że od 6 grudnia tworzenie korytarzy życia jest obowiązkowe. Umożliwiają one służbom ratowniczym szybkie dotarcie do wypadku. Polegają na zjeździe na lewo przez kierowców z lewego skrajnego pasa, a reszty pojazdów na prawo.
Pierwszej pomocy mogą udzielić także kierowcy, w tym samochodów ciężarowych. Według badań 75 proc. uczestników ruchu drogowego twierdzi, że zna zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak zaledwie 19 proc. deklaruje, że potrafiłoby jej udzielić. Dlatego tak ważne jest, żeby edukować i propagować wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej – zwłaszcza wśród tych, którzy realnie mogą jej udzielać. Dlatego powstała idea, by w ramach akcji #HeroTrucker szerzyć wiedzę o ratowaniu zdrowia i życia przez każdego uczestnika ruchu drogowego. – Od momentu zatrzymania krążenia na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej jest zaledwie 240 sekund, dlatego niezbędne podjęcie działań, które będą prowadzone do czasu pojawienia się na miejscu służb ratunkowych już przez pierwszych świadków zdarzenia. Propagowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy utrwala w świadomości szereg reakcji, które nawet w obliczu dużego stresu, człowiek będzie w stanie sobie przypomnieć i wykonać – wyjaśnia inicjatora kampanii #HeroTruckers Dagmara Trusewicz z Fundacji Truckers Life.
To właśnie kierowcy ciężarówek najlepiej wiedzą, co dzieje się w trasie i to oni bardzo często są pierwsi na miejscu wypadku. – Naklejki na szyby ciężarówek mają przypominać, w jaki sposób prawidłowo zachować się w sytuacji, gdy należy ratować komuś zdrowie i życie, a jednocześnie pamiętać o własnym bezpieczeństwie. To niezwykle ważne, dlatego zapraszamy kierowców i przewoźników do przyłączenia się do akcji – podkreśla wiceprezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców oraz Inelo Bartosz Najman.
W Polsce ponad 2,3 mln osób posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu kat. C, natomiast 1,36 mln ma możliwość kierowania ciężarówką wraz z naczepą (kat. C+E). Kierowcy zawodowi rocznie pokonują 87-120 tys. km, ponad 67 proc. czasu w ciągu roku spędzają w delegacji, z czego dziennie w drodze są średnio 7h.
Policyjne statystyki pokazują, że w Polsce każdego roku dochodzi do ponad 35 tys. wypadków w ruchu drogowym, w których życie traci ponad dwa tys. osób. W skali całej Europy rocznie jest 25 tys. ofiar śmiertelnych.