Eksperci ujednolicą interpretację przepisów o delegowaniu

KE powołała grupę 70 ekspertów do ujednolicenia interpretacji przepisów o delegowaniu kierowców.

Publikacja: 13.05.2021 15:33

Eksperci ujednolicą interpretację przepisów o delegowaniu

Foto: Fot. GDDKiA

Przepisy o delegowaniu kierowców zaczną obowiązywać 2 lutego 2022 roku. Wokół nowych przepisów jest dużo niejasności interpretacyjnych, które rozwiać ma nowo powołana przez KE komisja ekspertów.

W skład tej grupy weszli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, przedstawiciele europejskich organizacji parasolowych reprezentujących kontrolerów, przewoźników oraz związki zawodowe, a także przedstawiciele krajowych organizacji oraz eksperci z dziedziny transportu drogowego i delegowania.

Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców

Z polskich organizacji KE powołała 3 osoby. Są to: Margareta Przybyła reprezentująca Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD), Joanna Jasiewicz ze związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska” (TLP), a także Bartłomiej Zgudziak z Grupy Inelo.

Grupa ma 4-letnią kadencję. – Głównym zadaniem jest regularna wymiana informacji i badanie przypadków, w których pojawią się różnice w rozumieniu, stosowaniu i egzekwowaniu nowych przepisów dotyczących delegowania pracowników – wyjaśnia wiceprezes Grupy Inelo Bartosz Najman.

Czytaj więcej w: Przewoźników czeka gwałtowny wzrost kosztów wynagrodzeń kierowców

Z inicjatywy zadowoleni są przedstawiciele przewoźników. – Powołanie tej grupy było jednym z postulatów branży wobec Komisji Europejskiej. W ramach jej działalności będziemy odpowiadać na pytania dotyczące faktycznego stosowania dyrektywy w sprawie delegowania pracowników w branży transportowej, a tych jest naprawdę mnóstwo. Przepisy powinny być egzekwowane tak samo we wszystkich krajach UE. Dlatego to bardzo ważne, że zasiądziemy przy jednym stole z ekspertami z krajów członkowskich, oczywiście online i będziemy mogli poznać ich interpretację konkretnych przepisów. To nam da przede wszystkim wiedzę o tym, czego możemy spodziewać się w poszczególnych państwach, ale także pozwoli reagować na bieżąco i miejmy nadzieję wypracować wspólne rekomendacje – tłumaczy Przybyła.

Pierwsze, organizacyjne spotkanie grupy odbyło się 7 maja. W tym półroczu zaplanowane są kolejne.

Legislacja
Ministerstwo Infrastruktury chce harmonogramów pracy kierowcy
Legislacja
Śmieci zalewają zachodnią Polskę
Legislacja
Nowe zasady wynagrodzeń kierowców nie do przyjęcia
Legislacja
Będą wyższe kary za przemyt imigrantów
Legislacja
Ekologiczne regulacje sparaliżują transport?