Polscy naukowcy przygotują rewolucyjne opakowanie do e-zakupów

Przesylki kurierskie

Rozpoczęły się prace nad projektem e-Pack, którego celem jest opracowanie kompleksowego ekosystemu tzw. inteligentnych opakowań zwrotnych.

Te mają zrewolucjonizować nowoczesną logistykę, zapewniając najlepszą ochronę, dostęp do kompleksowej informacji o przesyłce oraz minimalizując ślad węglowy całego procesu logistycznego.

Czytaj więcej w: Kurierzy dają eksporterom więcej czasu na wysyłkę

Za projektem stoi konsorcjum trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytutu Logistyki i Magazynowania (Łukasiewicz-ILiM), Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (Łukasiewicz-IMiF) oraz Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (Łukasiewicz-IBWCh). Z nowatorskiego opakowania mają korzystać w przyszłości firmy z sektora e-commerce.

Ekosystem opakowań zwrotnych składa się z wytrzymałego opakowania wielokrotnego użytku, wyposażonego w sensory oraz niskoprądowy układ identyfikacji opakowania, a także tzw. wrzutni (urządzenia do zwrotu opakowań) oraz oprogramowania umożliwiającego zarządzanie całym procesem logistycznym.

W wyniku realizacji projektu powstanie zunifikowane opakowanie zwrotne wielorazowego użytku, które ułatwi identyfikację i ograniczy błędy w odczycie etykiet. Jak tłumaczą przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwiązanie pozwoli sprzedawcom, nabywcom oraz operatorom logistycznym na obniżenie kosztów dostawy, lepszą ochronę towarów, możliwość gromadzenia i analizy dodatkowych informacji o przebiegu procesu dostawy i zwrotu oraz bardziej efektywne przygotowanie przesyłki.

Czytaj więcej w: Kurierzy w elektrykach nie puszczą klientów z torbami

A wszystko w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego, które ze względu na skalę handlu internetowego cierpi z powodu zużycia olbrzymiej ilości materiałów opakowaniowych. – Projekt e-Pack to kolejny dowód na to, że w Łukasiewiczu potrafimy skutecznie budować konsorcja i tworzyć innowacyjne rozwiązania dla biznesu – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W ramach prac zaplanowano stworzenie zarówno prototypu opakowania, jak i wrzutni. – Istotnym elementem będzie również przygotowanie propozycji procesu zwrotu i aplikacji wspomagających, odpowiadających na problemy e-commerce w zakresie obsługi przesyłek, w szczególności zwrotu zakupionych przez klientów towarów – podkreśla Michał Grabia, kierownik projektu e-Pack.

Czytaj więcej w: Klienci w kolejce do odbioru przesyłki kurierskiej

Jak dodaje Konrad Nowakowski, kierownik Zespołu Ekologii Opakowań i jednocześnie koordynator projektu po stronie Łukasiewicz – IBWCh, projekt jest odpowiedzią na współczesne wyzwania gospodarki krajowej i europejskiej w obszarze opakowań. – Jego metodyka opierać się będzie na projektowaniu opakowań w taki sposób, aby maksymalizować w nich ilość materiałów przydatnych do recyklingu oraz w jak największym stopniu wykorzystywać surowce z niego pochodzące – zaznacza Nowakowski.

Prace nad e-Pack mają potrwać do 2022 r. Budżet przedsięwzięcia wynosi 5,2 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezpieczniej na kolei

Rok 2018 okazał się wyjątkowo bezpieczny na kolejach, także polskich. Koleje zanotowały w 2018 ...

Intercity kupi wodorowe pociągi

PKP Intercity wyda 19 mld zł na nowy tabor dzięki podpisanej 14 stycznia z ...

Gdańsk jest regionalnym portem

Rozmowa z Eivindem Koldingiem, prezesem Maersk Line, największym na świecie morskim przewoźnikiem kontenerowym Czy ...

Przewoźnicy porażeni prądem

Ciężarówki z napędem elektrycznym odetną polskich przewoźników od europejskiego rynku transportu międzynarodowego znacznie skuteczniej ...

Zadłużony transport

Długi sektora transportowego rosną szybciej niż średnia dla gospodarki. Wyższy od przeciętnej jest także ...

Norwegia zezwoliła na używanie elektronicznych listów przewozowych

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego IRU podała, że Norwegia, jako 25. kraj ratyfikowała protokół e-CMR. ...