Poczta Polska z rekordem. Nowe trend na rynku paczek

Nie dostawy kurierem „pod drzwi”, lecz odbiór własny w punkcie – to najszybciej rosnący trend na rynku KEP (kurier-ekspres-paczka). Dowodzą tego statystki z Poczty Polskiej (PP), która w każdym miesiącu 2019 r. obsłużyła ponad milion przesyłek w swojej sieci odbioru w punkcie. Trafiła tam co trzecia doręczana przez państwowego operatora paczka. Oznacza to, że klienci państwowej spółki odebrali w tej sieci dwa razy więcej przesyłek niż rok wcześniej.

Liczba przesyłek doręczanych przez PP do odbioru w punkcie, czyli placówce pocztowej lub współpracującej sieci sklepów, czy stacji (np. Żabka, Orlen, kioski Ruchu), w minionym roku podwoiła się, a wysoką dynamikę widać było szczególnie w szczycie przedświątecznym, kiedy w dwóch pierwszych tygodniach grudnia klienci odebrali w punktach tyle paczek, ile przez cały listopad.

– Sieć odbioru w punkcie zaczęliśmy budować w 2015 r. wspólnie z partnerami, w sumie to już 12 tys. miejsc. Prowadzimy rozmowy, aby dodawać kolejne wygodne dla klienta punkty na pocztowej mapie click&collect – komentuje Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty.

Statystyki wskazują, że klienci odbierają aż 85 proc. przesyłek w dniu dostarczenia ich do punktu. Coraz częściej korzystanie z usługi mierzone jest w sekundach, dla przykładu średni czas obsługi osoby odbierającej paczkę w sklepie Żabka wynosi 35 s. W grudniu 2019 r. ponad 40 proc. odbiorów w punkcie zostało zrealizowanych właśnie w Żabkach.

Czytaj więcej w: http://Kurierzy nie do zastąpienia

PP podaje, że niemal 75 proc. punktów odbioru czynnych jest do późnych godzin nocnych, a część także przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Sieć uzupełniają specjalne automaty. PP udostępnia 200 tego typu maszyn, zlokalizowanych w wyodrębnionych strefach placówek pocztowych, oraz w marketach Biedronka.

Najbardziej tradycyjna metoda, czyli usługa kurierska tylko częściowo wypełnia potrzeby klientów. Coraz częściej nie mamy możliwości, by czekać cały dzień aż do naszych drzwi zapuka kurier z przesyłką. Wolimy sami decydować gdzie i kiedy odbierzemy swoje zakupy – podkreśla Grzegorz Kurdziel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Obwodnica Suwałk już otwarta. Łatwiej dojechać na Litwę

13 nie zawsze musi przynosić pecha. W sobotę mieszkańcy Suwałk wreszcie odetchnęli, bo drogowcy ...

Zalando z innowacyjnym centrum w Olsztynku

Zalando Lounge – klub zakupowy Zalando – oficjalnie otworzył swoje centrum logistyczne w woj. ...

CPK otworzy oferty na inwentaryzacje przyrodnicze

W najbliższych dniach spółka Centralny Port Komunikacyjny otworzy oferty w ogłoszonym w sierpniu przetargu ...

Komisja dofinansuje budowę parkingów

W Europie brakuje 100 tys. miejsc parkingowych, planowana jest budowa nowych i rezerwacja miejsc ...

Kierowcy ratownicy

Pierwszej pomocy udzielą kierowcy ciężarówek – taki pomysł ma Fundacja Truckers Life. Ministerstwo Infrastruktury ...

Niedocenione PKP Cargo

Jedna z największych spółek branży transportowych może dać zarobić giełdowym inwestorom. W lipcu kurs ...