Prezentujemy największe firmy branży TSL.

 

Branża TSL patrzy na najbliższe miesiące z ostrożnym optymizmem, a nastroje są lepsze niż przed pandemią. W czerwcu wskaźnik nastrojów tej branży wyniósł 48,9 pkt, gdy w styczniu wynosił 46,1, wynika z barometru EFL.

Ruch pojazdów ciężkich przekroczył poziom z początku września 2019 roku. Przedsiębiorcy notują wzrost popytu na transport, wyższa sprzedaż usług przekłada się na decyzje zakupowe. Rejestracje ciągników siodłowych są już na ubiegłorocznym poziomie.

Przedsiębiorcy notują odbicie, choć bieżący rok nie będzie mimo wszystko tak dobry jak poprzedni. Przychody wszystkich firm rankingu w 2019 roku wyniosły 64,12 mld zł, co oznacza 8,8-procentowy wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. Branża TSL uzyskała dynamikę wzrostu przychodów o blisko punkt proc. wyższą od 500 największych firm działających w Polsce.

Ranking jest do pobrania tu: https://logistyka.rp.pl/wp-content/uploads/2020/09/Logistyka-i-Ranking-TSL-2020.pdf

Z rankingu wynika, że najszybciej rosły firmy o przychodach poniżej miliarda złotych. Pierwsza dziesiątka zanotowała dynamikę przychodów sięgającą 6,6 proc., druga dziesiątka zwiększyła obroty o 16,3 proc. Trzecia dziesiątka uzyskała dynamikę 8,8 proc., czwarta 18,4 proc. Przedsiębiorstwa z piątej dziesiątki (mające po ok. ćwierć mld zł przychodu) zanotowały przyrost obrotów wynoszący 5,8 proc.

Nie wiadomo, czy pandemia powróci, nie jest także jasne, jakie szkody w gospodarkach spowoduje jej ewentualny nawrót. Długofalowo pracy jednak nie zabraknie i Komisja Europejska przewiduje, że do 2050 roku przewozy ładunków wzrosną o 60 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hamują przewozy samochodowe

Wirus już poturbował branżę transportu drogowego, ostatni tydzień przyniósł 2-cyfrowe spadki przychodów. Z prowadzonej ...

Granica polsko-ukraińska: to nie transport, to paranoja

Po stronie ukraińskiej tiry na wjazd do Polski czekają po 5 dni. Na granicy ...

Maseczki z samodziału

Przedsiębiorcy mają kłopoty z zakupem maseczek i płynów odkażających. Nie sposób kupić za normalne ...

PKP Intercity szykuje wielkie inwestycje. Pożyczyło od EBI miliard złotych

PKP Intercity pożyczyło 12 września 1 mld zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego i szykuje ...

Nie zamykać pochopnie granic

Komisja Europejska chce koordynować w Europie walkę z wirusem i ujednolicić zasady zamykania granic. ...

Komisja dofinansuje budowę parkingów

W Europie brakuje 100 tys. miejsc parkingowych, planowana jest budowa nowych i rezerwacja miejsc ...