Ranking TSL 2020

Prezentujemy największe firmy branży TSL.

 

Branża TSL patrzy na najbliższe miesiące z ostrożnym optymizmem, a nastroje są lepsze niż przed pandemią. W czerwcu wskaźnik nastrojów tej branży wyniósł 48,9 pkt, gdy w styczniu wynosił 46,1, wynika z barometru EFL.

Ruch pojazdów ciężkich przekroczył poziom z początku września 2019 roku. Przedsiębiorcy notują wzrost popytu na transport, wyższa sprzedaż usług przekłada się na decyzje zakupowe. Rejestracje ciągników siodłowych są już na ubiegłorocznym poziomie.

Przedsiębiorcy notują odbicie, choć bieżący rok nie będzie mimo wszystko tak dobry jak poprzedni. Przychody wszystkich firm rankingu w 2019 roku wyniosły 64,12 mld zł, co oznacza 8,8-procentowy wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. Branża TSL uzyskała dynamikę wzrostu przychodów o blisko punkt proc. wyższą od 500 największych firm działających w Polsce.

Ranking jest do pobrania tu: https://logistyka.rp.pl/wp-content/uploads/2020/09/Logistyka-i-Ranking-TSL-2020.pdf

Z rankingu wynika, że najszybciej rosły firmy o przychodach poniżej miliarda złotych. Pierwsza dziesiątka zanotowała dynamikę przychodów sięgającą 6,6 proc., druga dziesiątka zwiększyła obroty o 16,3 proc. Trzecia dziesiątka uzyskała dynamikę 8,8 proc., czwarta 18,4 proc. Przedsiębiorstwa z piątej dziesiątki (mające po ok. ćwierć mld zł przychodu) zanotowały przyrost obrotów wynoszący 5,8 proc.

Nie wiadomo, czy pandemia powróci, nie jest także jasne, jakie szkody w gospodarkach spowoduje jej ewentualny nawrót. Długofalowo pracy jednak nie zabraknie i Komisja Europejska przewiduje, że do 2050 roku przewozy ładunków wzrosną o 60 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TRAKO 2019 | Kolej 4.0: między misją a efektywnością

Kolej musi stać się w Europie interoperacyjna i otworzyć rynki. Inaczej przegra z samochodami. ...

Regesta wynajmuje więcej magazynów w Tychach

Operator logistyczny wynajął dodatkowe 10,7 tys. m kw powierzchni magazynowej w Tychach. Regesta już ...

Komisja Europejska ma wizję zielonego transportu

Ciężarówki tylko z alternatywnymi napędami. Szczegóły w 2021 roku. Komisarz ds. Transportu Adina Valean ...

Lokalizacja sercem logistyki e-commerce

Jak podaje Gemius, już co drugi Polak robi zakupy w sieci. Ponad połowa internautów ...

TRAKO 2019 WIDEO | Paweł Choduń, Medcom: Czas na ekologiczną rewolucję w transporcie

Transport publiczny jest najbardziej ekologiczną formą przemieszczania się, a dzięki wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych ...

Terminale kontenerowe biją rekordy

Polskie terminale kontenerowe biją rekordy przeładunków, choć dynamika przyrostu przeładunków zwolniła do jednocyfrowej. W ...