Unijna dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) narzuca spółkom giełdowym (niezależnie od ich wielkości) obowiązek raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i praktyk zarządzania (ESG). W Unii jest to 50 tys. podmiotów, a w Polsce 3650 firm.
Regulacje ESG
Dyrektywa zobowiązuje spółki giełdowe do badania całego łańcucha dostaw, zatem regulacjom muszą się podporządkować także dostawcy podmiotów notowanych na giełdzie. Jednym z wymagań jest redukcja tzw. śladu węglowego, czyli emisji CO2. – Regulacje ESG są motywatorem dla przedsiębiorców, którzy stoją przed pytaniem: jak zmniejszyć ślad węglowy? Kończy się czas działań pozornych, bowiem dyrektywa CSRD narzuca procedurę audytorską, przewidując system kar, jeśli coś jest „niedowiezione”. Raport ESG sprawia, że firmy dbające o środowisko, mające wysoką punktację ESG, będą robić biznes z „zielonymi”, a żadna firma z Europy Zachodniej nie będzie chciała robić biznesu z „niezielonym” partnerem, bo obniży on punktację ESG – ostrzega commercial sales manager w SolarEdge Technologies Poland, Wojciech Skwarcewicz.
Czytaj więcej
Po dobrym dla branży 2022 roku tegoroczna edycja „Rzeczpospolita TSL Award” była wyjątkowo mocno obsadzona.
Na koniec czerwca zainstalowana w Polsce moc w fotowoltaice przekraczała 14 GW, co oznacza blisko 37-procentowy wzrost względem pierwszej połowy 2022 roku, natomiast w farmach wiatrowych 8,7 GW (17-procentowy przyrost) – wynika z raportu Agencji Rynku Energii.
Skwarcewicz podkreśla, że nie liczy się już tylko sama produkcja zielonej energii, ale kluczowe będzie też jej efektywne monitorowanie i zarządzanie nią. Zaczyna się era zarządzania energią, zarabiania na niej w wirtualnej elektrowni, zarabiania na DSR (interwencyjna redukcja poboru mocy, za co płacą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które w ten sposób usprawniają funkcjonowanie sieci). – Ten następny ruch technologiczny to krok ku jeszcze większej optymalizacji energii, a tym samym ku zmniejszeniu śladu węglowego – opisuje Skwarcewicz.