Doszło do przetasowania wśród regionów dysponujących największymi zasobami. Pozycję lidera utrzymała Warszawa (4,1 mln m kw.), ale na drugie miejsce wskoczyła Polska Centralna (2,73 mln m kw.), która wyprzedziła Górny Śląsk (2,66 mln m kw.), dzięki 246 500 m kw. oddanym do użytku w tym regionie w pierwszej połowie roku.
Nowe inwestycje
Na koniec czerwca w budowie pozostawało 2,2 mln m kw. nowej powierzchni, z czego 210 000 m kw. przypada na obiekt typu BTS budowany w Gliwicach przez Panattoni Europe. Stopa pustostanów odnotowała lekki spadek w stosunku do pierwszego kwartału (0,4 pkt. proc.) i na koniec czerwca 2019 r. utrzymała niski poziom 5,1 proc.
Panattoni Europe rozpoczyna największą inwestycję w rejonie warszawskim. Nowy obiekt A2 Warsaw Park będzie miał łączną powierzchnię 102 500 m kw. i zostanie zlokalizowany obok Węzła Grodzisk Mazowiecki oraz autostrady A2. Jest już także pierwszy najemca – firma Raben Logistics Polska, która wynajęła 30 proc. powierzchni. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Obiekt leży w odległości 30 km zarówno od Centrum Warszawy, jak i od Lotniska Chopina, zaś Centrum Grodziska znajduje się w odległości 4 km.
– Rynek warszawski jest bardzo ważny na mapie polskiej logistyki. Popyt jest tutaj ogromy i wynosi ok. 28 proc. netto łącznego zapotrzebowania na powierzchnię w Polsce. Wpływ na to ma ciągle rozwijająca się infrastruktura drogowa i sprzyjająca inwestorom sytuacja gospodarcza. Aglomeracja warszawska jest też jednym z największych węzłów logistycznych w kraju, który przecina 6 dróg krajowych oraz 8 głównych linii kolejowych – wymienia dyrektor zarządzający Panattoni Europe Marek Dobrzycki.
E-handel napędza popyt
Elektroniczny handel wynajmuje jedną czwartą powierzchni magazynów, to jest 4 mln m kw. Z raportu Cushman & Wakefield „Jak ugryźć e-commerce w magazynie” wynika, że popyt branży handlu internetowego na magazyny będzie rósł. Wskazuje, że wiele obiektów służy wyłącznie obsłudze klientów z Europy Zachodniej. – 100 proc. najemców obsługuje rynek krajowy, a 94 proc. rynek krajowy – porównuje współautor raportu Damian Kołata.