Błyskawicznie przybywa inwestycji

W pierwszej połowie roku w Polsce przybyło blisko 1,1 mln m kw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej, co było najwyższym wynikiem odnotowanym w ciągu pierwszych sześciu miesięcy w historii tego sektora rynku nieruchomości, podała firma doradcza Savills.

Publikacja: 31.07.2019 11:46

Błyskawicznie przybywa inwestycji

Foto: logistyka.rp.pl

Doszło do przetasowania wśród regionów dysponujących największymi zasobami. Pozycję lidera utrzymała Warszawa (4,1 mln m kw.), ale na drugie miejsce wskoczyła Polska Centralna (2,73 mln m kw.), która wyprzedziła Górny Śląsk (2,66 mln m kw.), dzięki 246 500 m kw. oddanym do użytku w tym regionie w pierwszej połowie roku.

Nowe inwestycje

Na koniec czerwca w budowie pozostawało 2,2 mln m kw. nowej powierzchni, z czego 210 000 m kw. przypada na obiekt typu BTS budowany w Gliwicach przez Panattoni Europe. Stopa pustostanów odnotowała lekki spadek w stosunku do pierwszego kwartału (0,4 pkt. proc.) i na koniec czerwca 2019 r. utrzymała niski poziom 5,1 proc.

Panattoni Europe rozpoczyna największą inwestycję w rejonie warszawskim. Nowy obiekt A2 Warsaw Park będzie miał łączną powierzchnię 102 500 m kw. i zostanie zlokalizowany obok Węzła Grodzisk Mazowiecki oraz autostrady A2. Jest już także pierwszy najemca – firma Raben Logistics Polska, która wynajęła 30 proc. powierzchni. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Obiekt leży w odległości 30 km zarówno od Centrum Warszawy, jak i od Lotniska Chopina, zaś Centrum Grodziska znajduje się w odległości 4 km.

Rynek warszawski jest bardzo ważny na mapie polskiej logistyki. Popyt jest tutaj ogromy i wynosi ok. 28 proc. netto łącznego zapotrzebowania na powierzchnię w Polsce. Wpływ na to ma ciągle rozwijająca się infrastruktura drogowa i sprzyjająca inwestorom sytuacja gospodarcza. Aglomeracja warszawska jest też jednym z największych węzłów logistycznych w kraju, który przecina 6 dróg krajowych oraz 8 głównych linii kolejowych – wymienia dyrektor zarządzający Panattoni Europe Marek Dobrzycki.

E-handel napędza popyt

Elektroniczny handel wynajmuje jedną czwartą powierzchni magazynów, to jest 4 mln m kw. Z raportu Cushman & Wakefield „Jak ugryźć e-commerce w magazynie” wynika, że popyt branży handlu internetowego na magazyny będzie rósł. Wskazuje, że wiele obiektów służy wyłącznie obsłudze klientów z Europy Zachodniej. – 100 proc. najemców obsługuje rynek krajowy, a 94 proc. rynek krajowy – porównuje współautor raportu Damian Kołata.

Z raportu wynika, że najwięcej tego typu magazynów funkcjonuje w województwie łódzkim (0,9 mln m kw), dolnośląskim (ponad 0,7 mln) i śląskim (ponad 0,6 mln). – Lokalizacje te wyróżnia położenie w pobliżu najważniejszych szlaków komunikacyjnych i węzłów transportowych, co pozwala na optymalizację procesów logistycznych. Z ulokowanych w tych regionach centrów dystrybucyjnych możliwa jest sprawna obsługa zarówno wysyłek, jak i zwrotów towarów – wyjaśnia dyrektor Segro na Europę Centralną Magdalena Szulc. Dodaje, że nie bez znaczenia jest również dostęp do personelu, który zapewniają duże ośrodki miejskie.

Właśnie dostępność rąk do pracy sprawia, że atrakcyjne stają się także nowe lokalizacje. Pod Kielcami ruszyła budowa magazynu o łącznej powierzchni ponad 60 tys. m kw. dla myBOX Logistics, spółki grupy Marketing Investment Group, która jest właścicielem sieci prawie 400 sklepów prowadzonych pod znanymi szyldami Sizeer, 50style, Symbiosis, Timberland, Umbro oraz sklepów e-commerce tych marek w regionie CEE. Z nowego obiektu w Kielcach firma będzie realizowała obsługę logistyczną sieci sprzedaży detalicznej i kanałów e-commerce. Pierwszy z obiektów wznoszonych ma powierzchnię 23 tys. m kw., developerem jest krakowska spółka 7R.

Materiał Promocyjny
Maksymalizacja wydajności: odkrywamy typy i zalety stosowania wózków magazynowych
Magazyny
Własna energia z planem awaryjnym
Materiał partnera
Logistyka z wartością dodaną
Magazyny
Jak zazielenić 25 kilometrów kwadratowych?