Dobre pierwsze półrocze na rynku magazynowym

W pierwszym półroczu wskaźnik pustostanów wzrósł do 7 proc. ale ceny pozostały na stałym poziomie 3,8 euro miesięcznie.

W pierwszej połowie roku deweloperzy wynajęli 2,3 mln mkw magazynów (wzrost o 26 proc.), z tego 1,3 mln w drugim kwartale, oblicza firma doradcza Cushman & Wakefield. Zwraca ona uwagę, że 74 proc. całkowitego popytu w pierwszej połowie roku stanowiły nowe u mowy i ekspansje, a tylko 26 proc. przypadło na renegocjacje umów.

Czytaj więcej w: Świetna sprzedaż ciężarówek w lipcu

Największą aktywność najemców zanotowano na rynku warszawskim (411 tys. mkw), Górnym Śląsku (387 tys. mkw) i w Polsce centralnej (377 tys. mkw). Za tymi dobrymi wynikami kryją się jednak często preferencyjne warunki, polegające np. na obniżeniu kosztów w zamian za przedłużenie umowy.

Raport Cushman & Wakefield podkreśla, że czynsze bazowe utrzymały się na stabilnym poziomie 2,5-3,8 euro za mkw za miesiąc w przypadku modułów w dużych magazynach po 4-4,25 euro za moduły zlokalizowane w dużych aglomeracjach. C&W przypuszcza, że duża konkurencja wśród deweloperów zapobiegnie wzrostowi cen.

Czytaj więcej w: Powstanie suchy port w Emilianowie

W drugim kwartale roku deweloperzy oddali do użytku 0,6 mln mkw nowych magazynów i łącznie w pierwszej połowie roku ponad 1 mln mkw. Ponad dwie trzecie przypadło na Warszawę i okolice, Wrocław i Górny Śląsk. W czerwcu w budowie znajdowało się 1,9 mln mkw (60 proc. ma umowy najmu) i wkrótce zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczą 20 mln mkw.

Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 7 proc.  i był o 0,4 pkt. proc. mniejszy niż na koniec pierwszego kwartału, ale wyższy od wskaźnika na koniec czerwca 2019 roku, gdy zanotowano 5,6 proc.

C&W ocenia, że długofalowe prognozy dla sektora magazynowego w Polsce są pomyślne z uwagi na wskaźniki makroekonomiczne oraz rozwój e-handlu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uber Freight jeszcze do Polski nie wchodzi

Choć Polska należy do większych w Europie rynków transportowych, amerykański gigant na razie zaprzecza, ...

Konkurencja dostawców elektronicznych listów przewozowych przybliża autonomiczny transport

Elektroniczny list przewozowy e-CMR umożliwi autonomiczny transport. Programiści są już gotowi. Spółka AddSecure wspólnie ...

Kierowca na wagę złota

Nie ma komu usiąść za kierownicą, przez co cierpi gospodarka.Branża transportu drogowego boryka się ...

Pakiet Mobilności przyjęty

Wczoraj większością głosów Parlament Europejski przyjął Pakiet Mobilności. Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki. – ...

Nadchodzi dekada zamian w transporcie

Nowe regulacje i technologie wymuszą koncentrację branży przewoźników drogowych. Bieżące wyzwania zmienią i ukształtują ...

Od 1 lipca Berlin wzmacnia porty podatkami

W Niemczech rozliczenie VAT po 26 dniu kolejnego miesiąca po odprawie Bundestag i Bundesrat ...