Na koniec trzeciego kwartału powierzchnia magazynów sięgnęła 17,6 mln mkw., wynika z najnowszego raportu CBRE. Zaledwie 5 lat temu było jej o ponad połowę mniej, bo 8,5 mln mkw.
W pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytku niemal 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, czyli o 38 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród wiodących inwestycji są największy w Polsce magazyn BTS: Panattoni BTS Gliwice o powierzchni 210 tys. mkw., magazyn Zalando w Olsztynku o powierzchni 130 tys. mkw. oraz drugi etap Panattoni BTS Leroy Merlin w miejscowości Piątek w województwie łódzkim – 64 tys. mkw., z całkowitych 124 tys. mkw.
Spośród projektów przeznaczonych na wynajem dla wielu klientów największym oddanym w III kwartale br. był Panattoni Park Sosnowiec I (54,3 tys. mkw.).
– Magazyny rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu – uważa szefowa działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE Beata Hryniewska. Dodaje, że dzięki budowom spekulacyjnym zmniejszył się problem braku magazynów dostępnych od zaraz. – Są one potrzebne najbardziej sieciom handlowym i firmom logistycznym – zaznaczaHryniewska. CBR szacuje, że od początku roku całkowite zapotrzebowanie na magazyny wyniosło ponad 2,87 mln mkw., co oznacza spadek popytu o 7 proc. r/r.
Najemcy szukali magazynów przede wszystkim w Warszawie Regionie, na Górnym Śląsku oraz we Wrocławiu – te obszary odpowiadały za 60 proc. całego zapotrzebowania. Przewidywania dla końca grudnia wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu, co jest porównywalne z poprzednimi dwoma niezwykle dobrymi latami na rynku powierzchni magazynowych. Na uwagę zasługuje ruch na budowach w niedocenianym dotychczas Regionie Północy; powstaje tam ponad 182 tys. mkw.