Dobre pierwsze półrocze na rynku magazynowym

W pierwszym półroczu wskaźnik pustostanów wzrósł do 7 proc. ale ceny pozostały na stałym poziomie 3,8 euro miesięcznie.

Publikacja: 15.08.2020 08:10

Dobre pierwsze półrocze na rynku magazynowym

Foto: logistyka.rp.pl

W pierwszej połowie roku deweloperzy wynajęli 2,3 mln mkw magazynów (wzrost o 26 proc.), z tego 1,3 mln w drugim kwartale, oblicza firma doradcza Cushman & Wakefield. Zwraca ona uwagę, że 74 proc. całkowitego popytu w pierwszej połowie roku stanowiły nowe u mowy i ekspansje, a tylko 26 proc. przypadło na renegocjacje umów.

Czytaj więcej w: Świetna sprzedaż ciężarówek w lipcu

Największą aktywność najemców zanotowano na rynku warszawskim (411 tys. mkw), Górnym Śląsku (387 tys. mkw) i w Polsce centralnej (377 tys. mkw). Za tymi dobrymi wynikami kryją się jednak często preferencyjne warunki, polegające np. na obniżeniu kosztów w zamian za przedłużenie umowy.

Raport Cushman & Wakefield podkreśla, że czynsze bazowe utrzymały się na stabilnym poziomie 2,5-3,8 euro za mkw za miesiąc w przypadku modułów w dużych magazynach po 4-4,25 euro za moduły zlokalizowane w dużych aglomeracjach. C&W przypuszcza, że duża konkurencja wśród deweloperów zapobiegnie wzrostowi cen.

Czytaj więcej w: Powstanie suchy port w Emilianowie

W drugim kwartale roku deweloperzy oddali do użytku 0,6 mln mkw nowych magazynów i łącznie w pierwszej połowie roku ponad 1 mln mkw. Ponad dwie trzecie przypadło na Warszawę i okolice, Wrocław i Górny Śląsk. W czerwcu w budowie znajdowało się 1,9 mln mkw (60 proc. ma umowy najmu) i wkrótce zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczą 20 mln mkw.

Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 7 proc.  i był o 0,4 pkt. proc. mniejszy niż na koniec pierwszego kwartału, ale wyższy od wskaźnika na koniec czerwca 2019 roku, gdy zanotowano 5,6 proc.

C&W ocenia, że długofalowe prognozy dla sektora magazynowego w Polsce są pomyślne z uwagi na wskaźniki makroekonomiczne oraz rozwój e-handlu.

Materiał Promocyjny
Maksymalizacja wydajności: odkrywamy typy i zalety stosowania wózków magazynowych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Magazyny
Własna energia z planem awaryjnym
Materiał partnera
Logistyka z wartością dodaną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Magazyny
Jak zazielenić 25 kilometrów kwadratowych?