Waży się los ustawy powrotowej w Ukrainie, która może wymieść z Polski pracowników

Projekt, który może zatrząść polskim rynkiem pracy, zobowiązujący do powrotu trafił na opór w Radzie Najwyższej. Nie jest pewne, czy ukraiński parlament ją uchwali.

Publikacja: 21.04.2022 17:26

Waży się los ustawy powrotowej w Ukrainie, która może wymieść z Polski pracowników

Foto: Straż Graniczna

Rada Najwyższa Ukrainy skierowała 18 kwietnia do powtórnego opracowania projekt nowelizacji prawa, zobowiązujący do powrotu do kraju obywateli Ukrainy, którzy podlegają mobilizacji, czyli mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. 

Ucieczki można ścigać w inny sposób

Poselski projekt nr 7265 opublikowany 8 kwietnia dotyczy zmiany Kodeksu Karnego Ukrainy i ustawy o reżimie prawnym stanu wojennego. Przewiduje on, że w przypadku wprowadzenia na Ukrainie lub w jej poszczególnych miejscowościach stanu wojennego osoby, które zgodnie z prawem podlegają poborowi do służby wojskowej podczas mobilizacji, zobowiązane są nie później niż 15 dni od wprowadzenia stanu wojennego powrócić na Ukrainę. Jeśli nie zastosują się, grozi im kara od 5 do 10 lat. 

Czytaj więcej

Przemodelowana logistyka postawiła CCC na nogi

W ukraińskim parlamencie projekt spotykał się z krytyką. – Narusza zasadę niedziałania prawa wstecz, gdyż w swojej obecnej wersji przewiduje obowiązek powrotu osób zobowiązanych do służby wojskowej w czasie mobilizacji w terminie 15 dni od dnia ogłoszenia stanu wojennego na części terytorium lub całym terytorium Ukrainy, zaś stan wojenny został ogłoszony 24 lutego – wskazuje specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w spółce Flexidea Andrii Arkaniuk. 

Przypomina, że 14 kwietnia przewodniczący frakcji „Sługa Ludu” w Radzie Najwyższej Ukrainy David Arakhamia opublikował w serwisie Telegram post, w którym stwierdził, że „Frakcja partii politycznej „Sługa Ludu” nie poprze przyjęcia przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności mężczyzn w wieku poborowym, którzy wyjechali z Ukrainy i nie wrócili w ustawowym terminie w czasie stanu wojennego, w szczególności chodzi o projekt nr 7265.” 

Ważne przelewy z zagranicy

Arakhamia podkreślił także znaczenie gospodarcze diaspory. „Uważamy, że w tej formie ta norma legislacyjna jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla obrony Ukrainy dzisiaj, jak i dla jej odbudowy w przyszłości. Setki tysięcy Ukraińców wróciło do domu, aby bronić swojego kraju podczas wojny. Wielu z tych, którzy zostali, pracuje za granicą i wysyła pieniądze na Ukrainę - jako pomoc dla rodzin lub jako darowizny na fundusze Obrony Kraju. Proponowana norma w żaden sposób nie osiągnie celu, który faktycznie należy osiągnąć: ukarania kilkudziesięciu urzędników i deputowanych, którzy uciekli z Ukrainy podczas wojny. Będziemy szukać innych sposobów karania tych osób.Wobec pozostałych osób nie będzie i być nie może żadnych sankcji. Jesteśmy zainteresowani tym, aby po zakończeniu działań wojennych, po naszym zwycięstwie, wszyscy nasi obywatele wrócili na Ukrainę, pracowali nad jej odnowieniem i mieli okazję żyć zwykłym życiem.” 

Czytaj więcej

Sankcje sprawiły, że Gdańsk awansował na drugie miejsce na Bałtyku

Arkaniuk uważa, że dopóki nie ma dopracowanej wersji projektu, poza informacją o braku poparcia frakcji rządzącej tej wersji projektu, nie ma żadnych innych informacji co do ewentualnych planowanych zmian. – Ponadto duże znaczenie przy przyjęciu projektu (jak i jego wersji) będzie miała aktualna sytuacja na froncie – zastrzega Arkaniuk. 

W Polsce na koniec 2021 roku pracował milion obywateli Ukrainy, z których 330 tys. miało pozwolenie na pracę. GITD podaje, że na koniec 2021 roku ważnych było blisko 104 tys. świadectw kierowcy.  Pracownicy z Ukrainy wysyłali do rodzin w swoim kraju 12-15 mld zł rocznie. 

Z danych Straży Granicznej wynika, że do 20 kwietnia z Polski na Ukrainę wjechało 773,4 tys. osób. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk szacuje, że branża budowlana straciła 30 proc. pracowników. Nie ma dokładnych danych ilu kierowców z Ukrainy wróciło bronić ojczyny. Z szacunków wynika, że jest to 15 proc. kierowców w ruchu międzynarodowym. 

Drogowy
Trwa rozbudowa autostrady A2 na wschód. Generalna podtrzymuje plan przetargów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek
Globalne zatory napędzają polski rynek magazynowy
Morski
W chińskich portach rekordowe przeładunki, opóźnienia i zamówienia kontenerowców
Szynowy
Towary z Chin mają dłuższą drogę do Europy. Rosną opóźnienia i koszty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Drogowy
Białoruś zamknęła granicę, przejadą przez nią tylko poczta i żywe zwierzęta