Możliwe będzie czasowe wycofanie z eksploatacji aut osobowych

Rząd przygotowuje ułatwienia w procedurach rejestracyjnych samochodów.

Czasowo wycofać z użytkowania można ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, pojazdy specjalne i autobusy. Po konsultacjach społecznych rząd poszerzył katalog o samochody osobowe. Pierwsze czytanie projektu znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym odbyło się na plenarnym posiedzeniu Sejmu 19 czerwca.

Czytaj więcej w: Diler zarejestruje auto

Możliwość czasowego wycofania z eksploatacji jest zawarowana dla aut naprawianych. Samochody, które wymagają powypadkowej naprawy zasadniczych elementów nośnych mogą zostać wyrejestrowane na 3-12 miesięcy, ale nie częściej niż co 3 lata od daty poprzedniego wycofania z ruchu.

Przywrócenie do ruchu jest uwarunkowane przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. – Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu maksymalnie ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu – podkreśla Ministerstwo Infrastruktury.

Czytaj więcej w: Berlin faworyzuje pomocą przewoźników

Nowością jest także zwolnienie właścicieli aut z konieczności zwrotu do urzędów nieważnych czasowych pozwoleń (np. dotyczy przemieszczenia się pojazdu w celu wykonania badań technicznych).

Nowela przewiduje także skasowanie Karty Pojazdu, nalepek kontrolnych, likwidację obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, konieczności wymiany tablic przy zmianie właściciela pojazdu. Pozwala także na rejestrację w miejscu stałego lub czasowego zamieszkania, czasową rejestrację w miejscu zakupu samochodu, a rejestracji będzie mógł dokonać diler.

Zniknie konieczność wymiany zastemplowanego pieczątkami badań technicznych dowodu rejestracyjnego. Służby skontrolują czy auto przeszło badanie w cyfrowej bazie danych.

Czytaj więcej w: http://Tarcza Antykryzysowa 4.0 ułatwi firmom restrukturyzację

Nastąpi także uporządkowanie rejestracji wywożonych pojazdów. W przypadku wydania pozwolenia czasowego na wywóz pojazdu za granicę Polski i złożenia przez właściciela pojazdu oświadczenia, że pojazd zostanie wywieziony, organ wyrejestruje ten pojazd z urzędu. Rozwiązanie wyeliminuje potrzebę składania oddzielnego wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, a jednocześnie usprawni gromadzenie faktycznych danych o wyrejestrowanym pojeździe w centralnej ewidencji pojazdów.

MI szacuje, że zaproponowane zmiany pozwolą zaoszczędzić właścicielom aut nawet kilkaset złotych. Projekt trafił do podkomisji, z których znów trafi pod plenarne obrady Sejmu, a następnie do Senatu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe place składowe w Porcie Gdynia

Na powierzchni 17 ha Centrum Logistycznego powstaną nowe place składowo-manewrowe dla kontenerów i elementów ...

TRAKO 2019 | Pasażerowie wracają na kolej i domagają się nowości

Wygodne fotele, klimatyzacja, gniazdko do podłączenia laptopa lub ładowarki do telefonu. To wszystko w ...

Firmy przewozowe już na granicy upadku

Przewoźnicy pogrążają się w długach, branża zaczyna tracić płynność finansową. Wirus przykręca wpływy transportu ...

Drogi publiczne otwarte dla ciężkiego transportu

Na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi ...

Spedytorzy już wiedzą jak wysłać towar do Wielkiej Brytanii

Żegluga pozwoli ominąć korki na lądowych przejściach granicznych Wielkiej Brytanii. Obserwowane jest rosnące zainteresowanie ...

Wysoka poprzeczka dla Solarisa w Wuppertalu

Polska marka konkuruje z Van Hoolem o dostawy wodorowych autobusów. W marcu br. wraz ...