Reklama
Rozwiń

Rynek komercyjny: nowe powierzchnie magazynowe

Są takie miejsca w kraju, w których pod koniec trzeciego kwartału tego roku wszystkie powierzchnie w nowoczesnych magazynach były wynajęte.

Publikacja: 04.11.2016 11:20

Rynek komercyjny: nowe powierzchnie magazynowe

Foto: logistyka.rp.pl

Tak było w Szczecinie, Toruniu i Bydgoszczy. Choć to małe rynki, będą umacniały swoje pozycje na logistycznej mapie Polski. W sumie w całym kraju jest już prawie 11 mln mkw. hal.

I Amazon, i Zalando

Właśnie pod Szczecinem Panattoni Europe postawi – na zamówienie światowego e-giganta – jedno najnowocześniejszych centrów realizacji zamówień sprzedaży internetowej. W Kołbaskowie ten deweloper wybuduje kompleks magazynowy dla firmy Amazon, o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 161 tys. mkw. To już trzeci magazyn dla Amazona w Polsce. Dwa pierwsze Panattoni Europe wybudował pod Poznaniem i Wrocławiem. Podszczecińskie centrum logistyki e-commerce ma być najnowocześniejsze. Powstanie na 29-hektarowym terenie.

W ciągu miesiąca wykonane zostaną niwelacje oraz roboty fundamentowe na działce. Dodatkowo na potrzeby inwestycji deweloper wybuduje 7,8 tys. mkw. dróg. Wartość całej inwestycji to 410 mln zł. Jej zakończenie zaplanowane jest na wrzesień 2017 r.

– Powierzenie nam przez firmę Amazon realizacji jednego z najnowocześniejszych centrów logistycznych na świecie, to powód do dumy. To także dowód, że nasz region Europy po raz kolejny jest w stanie podołać tak olbrzymiemu przedsięwzięciu – uważa Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe, Panattoni Europe. – Znakomita komunikacja z Europą Zachodnią i Północną sprawiają, że ten region budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych inwestorów. Teraz powinno się ono jeszcze bardziej wzmocnić dzięki inwestycji firmy Amazon – dodaje.

Amazon zapowiada, że w ciągu trzech lat od uruchomienia centrum utworzonych zostanie ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy. Najbardziej poszukiwani będą specjaliści z branż: IT, finanse, HR, logistyka oraz inżynieria, choć w halach będą też pracowały roboty.

Ale nie tylko Amazon upodobał sobie okolice Szczecina. Jak pisaliśmy niedawno, w Gryfinie pod Szczecinem powstanie centrum dystrybucji dla innej znanej firmy – Zalando. Obiekt dla tej spółki – pierwszy w Polsce – wybuduje deweloper powierzchni magazynowych firma Goodman. Będzie miał 130 tys. mkw. powierzchni.

Gdzie jest pusto

Eksperci są zgodni: polski rynek magazynowy nadal rośnie. Tylko od lipca do września 2016 r. właściciele hal podpisali 133 umowy, w ramach których wynajęli w sumie ponad 930 tys. mkw powierzchni. To najwyższy kwartalny wynik od końca 2014 roku, kiedy to wynajęto 960 tys. mkw. w IV kwartale – podkreślają analitycy Colliers International.

W trzecim kwartale najwięcej magazynów znalazło najemców na rynku Górnego Śląska, gdzie łącznie podpisano umowy na 224 tys. mkw. Natomiast na ponad 160 tys. mkw. byli chętni na hale na rynku szczecińskim.

Eksperci podkreślają wyjątkowo duży udział sektora e-commerce we wszystkich kontraktach najmu, który dzięki umowie podpisanej przez Zalando stanowi aż 14 proc. Z danych Colliers International wynika, że na koniec września na najemców czekało 625 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Średni wskaźnik pustostanów wyniósł więc 5,7 proc.

Najwięcej niewynajętych hal jest na wschodzie kraju – 10,2 proc. oraz na rynku trójmiejskim – 9,75 proc. Natomiast najniższy poziom wskaźnika pustostanów pośrednicy odnotowali w centralnej Polsce i w Krakowie. Z kolei wszystkie hale na rynku – jak podawaliśmy – wynajęte były w Szczecinie, Toruniu i Bydgoszczy.

– Oczekujemy, że mniejsze rynki dalej będą cieszyły się dużą popularnością. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i bliskość ośrodków akademickich to czynniki, które coraz częściej decydują o wyborze danej lokalizacji przez firmy produkcyjne – podkreśla Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych.

Na koniec III kwartału w całej Polsce powstawało 823 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Najbardziej aktywni byli deweloperzy na Górnym Śląsku. W tej lokalizacji oddali do użytkowania 86 tys. mkw. hal (w III kwartale), co stanowiło ok. 25 proc. całkowitej powierzchni wybudowanej w tym okresie w kraju.

Dużą podażą mogły też pochwalić się w tym czasie rynki: warszawski (74 tys. mkw.), poznański (47 tys. mkw.) oraz krakowski (46 tys. mkw.).

Nieznacznie mniej hal powstało na rynku wrocławskim i trójmiejskim – podaje Colliers International.

Natomiast do największych ukończonych obiektów należały: Panattoni Park Kraków (34,5 tys. mkw.), kolejny budynek Segro Logistics Park Poznań Komorniki – BTS Tesco (30 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Gdańsk II (24 tys. mkw.) i Wrocław V (25 tys. mkw.).

Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Rynek
REITy napędzą rynek magazynowy
Rynek
Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym
Rynek
Tańszy pieniądz rozrusza rynek magazynowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Rynek
Logistycy pierwsi do inwestycji
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku