W trzecim kwartale 2023 roku w obszarze nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej widoczny jest spadek wartości inwestycji o 42 proc. w porównaniu do tego samego okresu minionego roku. Kwota ulokowana w tego typu obiekty od lipca do września br. wyniosła 1,6 mld zł. Zrealizowanych zostało 82 transakcji, każda o średniej wartości 20 mln euro., podsumowuje CBRE. Zastępca dyrektora w dziale Rynków Kapitałowych w CBRE Monika Kulawińska tłumaczy, że inwestorzy z Europy Zachodniej, Azji i USA skoncentrowali się na własnych rynkach.
Najwyższą wartość kapitału pochłonęły nieruchomości biurowe (657 mln euro), następnie przemysłowe (467 mln euro) i handlowe (349 mln euro). W podziale na kraje najwyższą wartość kapitału przyciągnęła Polska, 741 mln euro. Na drugim miejscu znalazły się Czechy i Słowacja, gdzie napłynęło odpowiednio 215 mln euro i 214 mln euro, podlicza CBRE.
Czytaj więcej
W transporcie morskim stawki są niskie, ale armatorzy inwestują, spodziewając się odbicia w nadchodzących latach.
Research and Data Manager w Avison Young Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska wskazuje na solidny wzrost polskiego PKB w 2022 r. (5,1% r/r), choć przyznaje, że w 2023 r., przy słabym postępie gospodarczym na świecie i w strefie euro, Polska również doświadczyła spowolnienia. Utrzymują się podwyższona inflacja i stopy procentowe, co sprawia, że finansowanie jest nadal droższe i mniej dostępne. – Zgodnie z najnowszymi prognozami, w 2024 roku, w miarę stopniowego ustępowania presji inflacyjnej i poprawy warunków finansowania, spodziewane jest odbicie – zauważa Brzeszkiewicz-Kuczyńska.
Podkreśla, że pomimo ożywienia na rynku pod koniec lata, całkowity wolumen w okresie I-III kw. wyniósł zaledwie 1,7 mld euro, co jest najniższym wynikiem od 2015 r. w analogicznym okresie. – Po pierwszym półroczu ubogim w transakcje portfelowe, w trzecim kwartale pojawiły się już 4 - w sektorze magazynowym i handlowym, jednak żadna z nich nie przekroczyła wartości 100 milionów euro. Co ciekawe, pomimo zawirowań, polski rynek inwestycyjny powitał w tym roku 3 nowych graczy - EIKA Asset Management, FREY oraz austriacki family office, który kupił portfel nieruchomości handlowych typu convenience na Śląsku – zaznacza analityk Avison Young.