Krajowa Administracja Skarbowa podała, że od początku wojny do 13 czerwca jej funkcjonariusze odprawili 21 921 transportów z pomocą humanitarną dla Ukrainy.
Pomoc dostarczana jest także uchodźcom. Straż Graniczna odprawiła z Ukrainy do Polski 4,02 mln osób. Transport w Polsce zapewniają m.in. autobusy i koleje. Od 24 lutego do 13 czerwca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 5373 pociągi, w tym 4872 pociągi stałego kursowania i 501 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 13 czerwca br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 1,27 mln pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 1 mln pociągami stałego kursowania i prawie 174 tys. pociągami specjalnymi.
- Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii. Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne – tłumaczy rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś.
Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. – Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec – zaznacza rzecznik MI.