Przewoźnicy kolejowi łowią pasażerów na majówkę

Drogie paliwo i promocyjne ceny biletów mogą przynieść kolejom rekordowe przewozy podczas majówki.

Publikacja: 25.04.2023 14:54

Przewoźnicy kolejowi łowią pasażerów na majówkę

Foto: Polregio

Spółka Polregio wprowadziła mini bilet turystyczny za 46,40 zł uprawniający do podróżowania pociągami kategorii Regio w dowolnej relacji już od 28 kwietnia od godz. 18:00 do 4 maja do godz. 6:00. Bilety turystyczne uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów w całym kraju. 

Są wyjątki w ofercie

Wydłużenie ważności biletu nie obowiązuje jedynie w województwie pomorskim, gdzie - decyzją organizatora transportu - przewozy będą odbywać się na zasadach ogólnych określonych w taryfie przewozowej. Polregio uruchomi w kraju 13 dodatkowych pociągów. 

Czytaj więcej

Ceny spadają szybciej niż przewozy

Dzięki współpracy dwóch przewoźników regionalnych: Kolei Dolnośląskich i Polregio miłośnicy wycieczek w ramach Dolnośląskiego Biletu Weekendowego zwiedzą województwo za 59 złotych. 

Natomiast z biletem wycieczkowym Kolei Mazowieckich pociągami w barwach tego przewoźnika można pokonywać trasy do 200 km. Oferta bilet wycieczkowy obowiązuje w terminie od 28 kwietnia 2023 r. (piątek) od godz. 18:00 do 3 maja 2023 r. (środa) do godz. 24:00, a dzień 2 maja 2023 r. (wtorek) należy traktować jako dzień wolny od pracy.

Termin ważności biletu wycieczkowego „tam” lub „tam i z powrotem” (bez względu na odległość) wynosi jeden dzień. Podróż musi być ukończona do godz. 24.00 terminu ważności biletu.

PKP Intercity ma liczne oferty promocyjne każdego dnia. Podróżni mogą korzystać m.in. z oferty „Taniej z Bliskimi”, obowiązującej w pociągach kategorii TLK i IC, która jest skierowana do małych grup od 2 do 6 osób. Wystarczy kupić bilet najpóźniej na dzień przed odjazdem i móc cieszyć się 30-procentowym upustem handlowym. Od tych cen obowiązują również ulgi ustawowe. 

W pociągach kategorii EIC i EIP obowiązuje podobna oferta „Bilet Rodzinny”, również skierowana do małych grup - od 2 do 5 osób a w grupie wystarczy, by podróżowała osoba, która nie ukończyła 16 lat. Wszyscy dostają upust o 30 proc. Również od tych obniżonych cen obowiązują ulgi ustawowe. Warto też wspomnieć o ofercie Multiprzejazd i Multiprzejazd MAX, dzięki którym można podróżować do woli od g. 00:00 we wtorek do g. 24.00 w czwartek.

Rekordowy kwartał

W pierwszych trzech miesiącach tego roku z usług Polregio skorzystały blisko 24 miliony pasażerów, o prawie 30% więcej w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Najlepsze wyniki odnotowano w styczniu, kiedy to pociągami Polregio podróżowało ponad 8 milionów osób wobec 5,5 mln pasażerów w styczniu 2022, co oznacza 50% wzrost i o 15% lepszy rezultat w porównaniu do stycznia 2019, który był do tej pory rokiem rekordowym dla całej kolei. Tendencja rosnąca jest utrzymana także lutym i marcu. Polregio przypuszcza, że przewiezie w tym roku ponad 100 mln pasażerów. 

Czytaj więcej

To będzie słaby rok dla armatorów

W styczniu 2023 roku z usług PKP Intercity skorzystało 4,64 mln pasażerów, o 57% procent więcej niż w pierwszym miesiącu ubiegłego roku. W lutym z usług PKP Intercity skorzystało 4,4 mln pasażerów (o 48% więcej względem 2022 r.), a w marcu - 4,6 mln (o 6% więcej niż w marcu 2022 r.). Łącznie spółka w pierwszym kwartale br. przewiozła ponad 13,7 mln pasażerów. Spółka ma szansę pokonać barierę 60 mln pasażerów przewiezionych w jednym roku. 

Po raz pierwszy od początku działalności Koleje Wielkopolskie przewiozły w marcu ponad półtora miliona pasażerów to pierwszy taki miesiąc. Od początku 2023 roku Koleje Wielkopolskie przewiozły już 4 454 492 pasażerów, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. 

W pierwszym kwartale 2023 roku 2452 tys. pasażerów wybrało podróż pociągami ŁKA, o 31 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. 

Spółka Polregio wprowadziła mini bilet turystyczny za 46,40 zł uprawniający do podróżowania pociągami kategorii Regio w dowolnej relacji już od 28 kwietnia od godz. 18:00 do 4 maja do godz. 6:00. Bilety turystyczne uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów w całym kraju. 

Są wyjątki w ofercie

Pozostało 93% artykułu
Szynowy
Energetyka Kolejowa podsumował pierwszy rok w grupie PGE
Szynowy
Samorządy wymieniają tabor kolejowy
Szynowy
Rosną kolejowe przewozy między Polską i Ukrainą
Szynowy
Spółka PKP LHS zakończyła rok 2023 z dobrymi wynikami
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Szynowy
Czy podatek węglowy zrujnuje Ukrainę?