Jest to 24 kraj pozwalający na używanie elektronicznych dokumentów przewozowych w transporcie krajowym i międzynarodowym. Przyjęcie protokołu dodatkowego e-CMR może ułatwić przejazd przez unijną granicę.
Ostatnie próby systemu odbyły się w grudniu. Firma Brian Yeardley Continental pod okiem brytyjskiego Ministerstwa Transportu oraz kilku stowarzyszeń branżowych (Freight Transport Association i Road Haulage Association) wykazała poprawność i bezpieczeństwo funkcjonowania oprogramowania dostarczonego przez spółkę Transfollows.
Jest to holenderska firma powstała jako wspólna inicjatywa dwóch organizacji przewoźników: TLN i EVO. Jest popularnym narzędziem w Beneluksie i popierana jest przez Unię Międzynarodowego Transportu Drogowego IRU.
Prezydent RP ratyfikował protokół dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), dotyczący stosowania elektronicznego listu przewozowego 23 kwietnia 2019 roku. Protokół dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) dotyczący elektronicznego listu przewozowego wszedł w życie w stosunku do Polski 11 września 2019 roku.
Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) z 1956 roku podpisało ponad 60 krajów. Prace nad cyfrowym dokumentem zaczęto w 1997 roku. Elektroniczną wersję listu przewozowego wprowadził Protokół dodatkowy do Konwencji CMR, którego ostateczna wersja powstała w maju 2008 roku.