Za rok pierwsza stacja LNG w barwach Lotosu

W Gdańsku-Osowej, przy obwodnicy w kierunku na Gdynię, stanie w połowie 2021 roku stacja LNG.

Będzie to pierwszy obiekt Lotosu i pierwsza stacja LNG i CNG na Pomorzu. Będzie służyła tankowaniu samochodów ciężarowych gazem oraz stanie się węzłem dystrybucji tego paliwa. – Ta inwestycja to z jednej strony poszerzenie oferty skierowanej do klienta detalicznego, a z drugiej możliwość przetestowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu logistyki LNG. Decyzje odnośnie budowy kolejnych tego typu obiektów będą podejmowane dopiero po oddaniu do użytku stacji w Gdańsku-Osowej oraz będą poprzedzone odpowiednimi analizami rynkowymi – wyjaśnia rzecznik prasowy Grupy Lotos Adam Kasprzyk.

Czytaj więcej w: Są ulgi, są rejestracje gazowych ciężarówek

Zastosowana w konstrukcji stacyjnego wyposażenia skraplarka kriogeniczna pozwoli na skroplenie odparowanego gazu i ponowne wtłoczenie go do zbiornika, co z kolei przełoży się na zerową emisję metanu do atmosfery podczas pracy stacji. Co więcej, automatyczne sterowanie i monitoring umożliwi obsługę stacji dokującej przez jedną osobę oraz zdalne jej serwisowanie.

Czytaj więcej w: Floty wybierają LNG

Unikalną funkcją stacji będzie długoterminowe utrzymywanie bezpiecznych parametrów technicznych LNG zmagazynowanego w intermodalnych, kriogenicznych zbiornikach kontenerowych. Umożliwi to np. dalszą dystrybucję LNG do klientów końcowych, przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków transportu. Wprowadzamy na rynek rozwiązanie zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane w kraju. Szczególnie cieszy fakt, że stacja powstanie na Pomorzu we współpracy z najlepszym partnerem jakiego mogliśmy sobie wymarzyć w tym projekcie, czyli z Lotosem – zapewnia prezes spółki Remontowa LNG Systems Piotr Dowżenko. Poprzez ten projekt wdrożymy co najmniej kilka bardzo wymagających technologii, poszerzymy gamę oferowanych przez nas rozwiązań dla LNG oraz wchodzimy na rynek lądowy z technologiami stosowanymi przez nas wcześniej w przemyśle morskim – dodaje Dowżenko.

Czytaj więcej w: Moya przejmuje sieć stacji eMILA

Rzecznik Grupy Lotos informuje, że trwają procedury administracyjne związane z uzyskaniem koniecznych i wymaganych prawem zezwoleń i zgód. Równolegle Remontowa LNG Systems rozpoczęła już prace nad elementami stacji i ich prefabrykacją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TRAKO 2019 | Kolej 4.0: między misją a efektywnością

Kolej musi stać się w Europie interoperacyjna i otworzyć rynki. Inaczej przegra z samochodami. ...

Dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia z rekordem

Największy dworzec autobusowy w kraju korzysta na przewozowym boomie. W 2019 roku z Dworca ...

Transport w zatorach, tym razem płatniczych

W transporcie narastają opóźnienia płatnicze. Nie obejdzie się bez interwencji państwa. Tydzień temu włoskie ...

Ruch ciężarówek zmalał o jedną piątą

Na polskich drogach o ponad 20 proc. spadł ruch samochodów ciężarowych. Przewidywane dalsze spadki. ...

Magazyny rosną jak grzyby po deszczu

Popyt na magazyny utrzymuje się na wysokim poziomie. Rynek napędzany jest przez e-handel i ...

Rząd dopłaci do elektrycznych furgonów i taksówek

Auta zakupione po 1 stycznia tego roku kwalifikują się do dopłat. Narodowy Fundusz Ochrony ...