Jest to wspólny projekt Kolei Rosyjskich i Białoruskich oraz specjalizującej się w przewozach intermodalnych spółki Fesco Transportation Group. Technologia została wcześniej wypróbowana w przesyłkach Intertran realizowanych od 2019 roku pomiędzy Chinami, Japonią, Koreą Południową a Rosją. Przewiezionych na tej trasie zostało już ponad 6 tys. kontenerów.
Cyfrowe dokumenty (listy przewozowe, zgłoszenia tranzytowe, deklaracje celne) pozwoliły skrócić kontrole o 4 dni.
Elektroniczne dokumenty są już stosowane w przewozach do Europy. 8 września przyjechał pierwszy pociąg z Chin do Europy (na Węgry). Wszystkie 41 kontenerów zostało obsłużone przez elektroniczną platformę Freight Transport. Należy ona do spółki Digital Logistics, która jest częścią grupy RZD. Obieg dokumentów pomiędzy Digital Logistics, Rail Cargo Logistics – Rus i PJSC TransContainer przebiegał całkowicie elektronicznie.
RZD podają, że z FT korzysta ponad 80 spółek, w tym 72 operatorów sprzętu kolejowego, 3 terminale i magazyny, 5 przewoźników i 6 firm obsługi terminalowej. Baza klientów systemu sięga 5400 użytkowników.
Jednocześnie Koleje Rosyjskie (RZD) chwalą się, że w lipcu szybkość pociągów kontenerowych pomiędzy Chinami i Europą wzrosła o 25 proc., do 1233 km/dzień. Dla całej sieci prędkość wzrosła o 17 proc. do 445 km/dziennie, a punktualność poprawiła się o 0,9 pp do 99 proc.