Logistycy w gospodarce obiegu zamkniętego

Nowe przepisy UE, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki od 2025 roku lub planowana rozszerzona odpowiedzialność producenta za tekstylia (EPR) zobowiązują przemysł do recyklingu, co staje się także zadaniem firm logistycznych.

Publikacja: 15.10.2024 22:15

Logistycy w gospodarce obiegu zamkniętego

Foto: GDDKiA

Praktycznie z każdym sektorem gospodarki związane jest marnotrawstwo, które nie wynika z błędów pojedynczych konsumentów czy producentów, ale jest bezpośrednio związane z modelem gospodarki, korzystającej z zasobów planety w sposób często jednorazowy, zauważa GS1 Polska. 

FAO szacuje, że jedna trzecia łącznej produkcji żywności na świecie jest marnotrawiona. Dlatego nowy projekt ustawy w Polsce zakłada obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym przez sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw. Rocznie w Polsce marnuje się około 5 milionów ton jedzenia.

Czytaj więcej

Jak branża TSL ma raportować ESG?

Obecna ustawa wymaga od sprzedawców przekazywania niesprzedanego jedzenia, a nowe przepisy mają precyzować definicję „marnowania żywności”, zmuszając sklepy do bardziej odpowiedzialnego zarządzania swoimi zapasami. 

Komisja Europejska oblicza, że przeciętny Europejczyk każdego roku pozbywa się 11 kg odzieży. Na całym świecie każdego roku wyrzuca się około 92 milionów ton tekstyliów, a tylko 1% z nich można poddać recyklingowi. 

Kolejne wyzwanie to elektrośmieci. Światowym liderem w recyklingu złomu elektronicznego jest polska firma Elemental, która rocznie będzie odzyskiwać w nowym zakładzie w Zawierciu 11 ton platynowców rocznie. 

Wielkim kłopotem dla środowiska są zużyte opony. Continental zamierza osiągnąć 40% udział materiałów odnawialnych i z recyklingu w swoich oponach do 2030 roku. 

Michelin podlicza, że w Europie zużywa się 10 kg gumy na osobę na rok, gdy w Chinach mniej niż 2 kg. Jeżeli w tamtym kraju spożycie wzrośnie do podobnych Europie rozmiarów, na świece zabraknie kauczuku. Dlatego Michelin zaprezentował oponę zawierającą 58 proc. materiałów z recyklingu. Zapewnia, że jakość opony jest taka sama, podobnie jak cena, która będzie taka sama lub może o 2 proc. wyższa. 

Czytaj więcej

Potencjał międzynarodowych przesyłek kurierskich

Marnotrawstwo przekłada się na wzrosty cen dóbr, ich niedobór, zwiększone ryzyko prowadzenia działalności, pogorszenie stanu naszego zdrowia, globalne migracje i konflikty, podkreśla GS1 Polska. Przekonuje, że gospodarka obiegu zamkniętego jest odpowiedzią na te problemy. 

Obsługa zwrotów

Co czwarta firma przeprowadziła w ostatnim czasie relokację biura/fabryki lub innej placówki, by zoptymalizować łańcuch dostaw, wynika z badania DB Schenker o gospodarce obiegu zamkniętego. Dodatkowo kolejne 24% przedsiębiorstw planuje takie działanie. Ankietowani, którzy wprowadzili zmiany w łańcuchu dostaw w ramach GOZ, w większości oceniają ich efekt jako mały lub bardzo mały, zaznacza raport DB Schenker. 

Głównym działaniem firm w zakresie zagospodarowania logistyki zwrotów jest recykling (69%). Często wskazują również na naprawę produktów oraz ich odsprzedaż i ponowne wykorzystanie (po 34% wskazań). 

Zarządzanie zwrotami i ponowne wprowadzenie na rynek produktów skutkuje przede wszystkim obniżeniem kosztów (42%) oraz poprawą wizerunku firmy (39%). Uczestnicy badania często wiążą również ten proces z wydłużeniem życia produktów (35%). 

Jedynie według 44% przedstawicieli firm uczestniczących w badaniu operatorzy logistyczni mogą wspierać przedsiębiorców w działaniach z obszaru GOZ. Taką pomoc ankietowani widzą najczęściej przy wdrożeniu i obsłudze logistyki zwrotnej (46%), w tym przy recyklingu produktów (41%). Niemal połowa firm (46%) nie powierza operatorom logistycznym żadnych procesów związanych z obszarem GOZ. 

UPM Raflatac odbiera podkłady etykietowe od firmy Raben i przekształca je w surowce.

Czytaj więcej

ESG poniżej zera

InPost wdrożył usługę EKOzwroty na terenie całej Polski. – Można z niej skorzystać bezpłatnie poprzez nadanie paczki w każdej maszynie Paczkomat, za pomocą aplikacji mobilnej lub strony szybkiezwroty. EKOzwroty mają na celu nadanie drugiego życia niepotrzebnej, ale zdatnej do użycia, odzieży, książkom, elektronice czy zabawkom – wymienia rzecznik InPost Wojciech Kądziołka.

Z urządzenia Paczkomat, przekazane przedmioty trafiają do sortowni InPost, a następnie wspólnym transportem do Fundacji Odzyskaj Środowisko. – W pierwszej połowie 2024 roku przetransportowaliśmy ponad 50 tys. przesyłek - 202 ton ekozwrotów. W 2023 roku było to ponad 64 tys. przesyłek – wylicza rzecznik InPost. 

Sieć sklepów Żabka we współpracy z firmą Mass Loop, przy wsparciu GS1 uruchomiła pilotażowy program zbiórki jednorazowych opakowań po napojach w 120 sklepach w Bydgoszczy. Mogą je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach, czyli urządzeniach do selektywnej zbiórki odpadów, za co otrzymują punkty w programie lojalnościowym. EKOmat rozpoznaje opakowania po kodzie kreskowym oraz numerze GTIN. 

Wiedza o GOZ

W branży TSL wiedza o GOZ jest dość powszechna – 70% respondentów spotkało się z informacjami dotyczącymi tego obszaru, wynika z raportu DB Schenker. 

Czytaj więcej

Czy ESG zagrozi istnieniu polskich firm?

Badani różnią się natomiast w opiniach, czy łatwo te informacje pozyskać (co trzeci twierdzi, że tak, podobna grupa jest przeciwnego zdania). Respondenci negatywnie natomiast oceniają kompletność i jakość tych informacji – na ich niską wartość wskazuje co piąty ankietowany (21%). 

Często badani nie są w stanie ocenić tego, czy informacje o GOZ są dla nich wystarczające i opisują je jako zbyt ogólne. Źródła wiedzy dotyczącej GOZ to najczęściej szkolenia (42%) i artykuły w mediach elektronicznych (39%). Według respondentów GOZ w firmie wiąże się przede wszystkim z wzięciem odpowiedzialności za recykling odpadów (56%) oraz zwiększeniem konkurencyjności przedsiębiorstwa (51%). Najrzadziej efektem działań z zakresu GOZ jest natomiast zmniejszenie zużycia mediów (34%) oraz obniżenie kosztów wytwarzania produktów (35%), wymienia raport DB Schenker.

Badanie pokazało także, że ankietowani nie mają przemyśleń na temat GOZ. Większość badanych (64%) początkowo wskazuje, że przedsiębiorstwo, w którym pracują, nie ma wprowadzonych rozwiązań z obszaru GOZ. W kolejnym pytaniu wybierają jednak z listy możliwości szereg procesów realizowanych w ich firmach, które wpisują się w obszar GOZ (m.in. segregacja odpadów – 76% czy naprawa/przygotowanie produktów do ponownego użycia – 58%). 

Czytaj więcej

Najlepsi w branży TSL nagrodzeni!

Respondentom trudno również określić horyzont czasowy inwestycji w GOZ – nie potrafi tego sprecyzować co piąty badany. Najczęściej plany firm w tym zakresie sprowadzają się do segregacji odpadów (57%), edukacji pracowników na temat GOZ (55%) czy ponownego wykorzystania surowców (48%). 

Praktycznie z każdym sektorem gospodarki związane jest marnotrawstwo, które nie wynika z błędów pojedynczych konsumentów czy producentów, ale jest bezpośrednio związane z modelem gospodarki, korzystającej z zasobów planety w sposób często jednorazowy, zauważa GS1 Polska. 

FAO szacuje, że jedna trzecia łącznej produkcji żywności na świecie jest marnotrawiona. Dlatego nowy projekt ustawy w Polsce zakłada obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym przez sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw. Rocznie w Polsce marnuje się około 5 milionów ton jedzenia.

Pozostało 92% artykułu
Wizja Przyszłości
Coraz dłuższe ciężarówki na zagranicznych drogach
Wizja Przyszłości
Biometan zastąpi w ciężarówkach wodór
Wizja Przyszłości
Coraz bliżej do jazdy na turkusowych światłach
Wizja Przyszłości
Czy dekarbonizacja i ESG są dla logistyki błękitnym oceanem?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wizja Przyszłości
Nadchodzą próby autonomicznych aut w miastach