Praktycznie z każdym sektorem gospodarki związane jest marnotrawstwo, które nie wynika z błędów pojedynczych konsumentów czy producentów, ale jest bezpośrednio związane z modelem gospodarki, korzystającej z zasobów planety w sposób często jednorazowy, zauważa GS1 Polska.
FAO szacuje, że jedna trzecia łącznej produkcji żywności na świecie jest marnotrawiona. Dlatego nowy projekt ustawy w Polsce zakłada obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym przez sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw. Rocznie w Polsce marnuje się około 5 milionów ton jedzenia.
Czytaj więcej
Do polskiego porządku prawnego wejdzie dyrektywa CSRD, która wymusi na firmach raportowanie czynników niefinansowych. Za błędne dane zarząd może narazić się na kary, ostrzegają Agata Horzela i Marta Szymborska z GS1 Polska.
Obecna ustawa wymaga od sprzedawców przekazywania niesprzedanego jedzenia, a nowe przepisy mają precyzować definicję „marnowania żywności”, zmuszając sklepy do bardziej odpowiedzialnego zarządzania swoimi zapasami.
Komisja Europejska oblicza, że przeciętny Europejczyk każdego roku pozbywa się 11 kg odzieży. Na całym świecie każdego roku wyrzuca się około 92 milionów ton tekstyliów, a tylko 1% z nich można poddać recyklingowi.