W 2021 roku co piąty Polak decydujący się na wyprowadzkę z Polski wybierał Niemcy jako kraj docelowy. Po raz pierwszy od 2012 roku Wielka Brytania nie była na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wyprowadzki z Polski.

W 2021 roku nastąpił spadek udziału wyprowadzek do Wielkiej Brytanii o prawie 9 p.p. w stosunku do roku 2020, spadł też udział powrotów z Wysp do Polski. – Może być to efekt po Brexicie - przypuszcza CEO Clicktrans Michał Brzeziński. – Polacy chętniej wybierają kraje należące do Unii Europejskiej np. Niemcy jako cel przeprowadzki, a ci, którzy już osiedli w Wielkiej Brytanii, niekoniecznie planują powroty – tłumaczy Brzeziński.

Czytaj więcej

W Unii znikną winiety. Ciężarówki zapłacą tylko za przejechane kilometry

Kraje, do których Polacy przeprowadzają się najczęściej lub z nich wracają to Niemcy, Wielka Brytania i Holandia, wynika z danych polskiego serwisu transportowego Clicktrans. 

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w 2021 roku wśród przeprowadzek z Polski i do Polski ponad 70% stanowiły powroty do kraju, jednak w 2021 roku po raz pierwszy od 2014 roku spadł udział przeprowadzek do Polski. Jeśli chodzi o kraje z czołówki tych, do których przeprowadzają się Polacy i z których wracają to jedynie do Hiszpanii przeprowadzamy się chętniej niż z niej wracamy. W przypadku pozostałych państw z czołówki zestawienia liczba przeprowadzek do Polski jest wyższa niż wyprowadzek. 

W obrębie kraju Polacy coraz chętniej wyprowadzają się z dużych miast. Najwięcej przeprowadzek było w 2021 roku organizowanych do województwa mazowieckiego (24,3%). Na drugim miejscu jest województwo pomorskie z wynikiem 12,3%.

Czytaj więcej

Europejscy przewoźnicy kolejowi stracili w pandemii łącznie 50 mld euro

W każdym z dużych miast z czołówki zestawienia więcej było wyprowadzek niż przeprowadzek. Może to być związane z wciąż panującą pandemią i upowszechnieniem modelu pracy zdalnej z dowolnego miejsca, czego beneficjentem są mniejsze miejscowości. 

Średnia cena przeprowadzki krajowej w 2021 roku wyniosła 607 zł (wzrost o 29 zł w stosunku do 2020 roku), a międzynarodowej 2205 zł (więcej o 85 zł).