Na Ukrainę odbywają się tyko przewozy humanitarne. – Polisy ubezpieczeniowe nie obejmują krajów objętych wojną. Dlatego wiele transportów z pomocą humanitarną przeładowywanych jest na granicy. Zdarza się, że zamawiający pokrywa ryzyko utraty lub zniszczenia pojazdu, wtedy samochody z Polski wjeżdżają na Ukrainę – przyznaje przedstawiciel Regionu Podkarpackiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Tadeusz Furmanek.
Czytaj więcej
Zablokowanie przez Rosję ukraińskich portów może doprowadzić do zatrzymania wywozu zbóż z Ukrainy i niesłychanej drożyzny żywności. Polskie porty mogą pomóc w tej sytuacji.
Dodaje, że z pomocą często jeżdżą zestawy Państwowej Straży Pożarnej. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomina o uproszczonych procedurach dla transportów pomocy humanitarnej organizowanych przez ambasadę Ukrainy w Polsce. Transporty z pomocą humanitarną realizowane przez wskazanych przez ambasadę przewoźników, są zwalniane z obowiązku uzyskania zezwolenia na przewozy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, wykonywane na terytorium Polski oraz na trasie przez Polskę do Ukrainy.
Transporty z pomocą humanitarną, po ich wcześniejszym zgłoszeniu do Ministerstwa Infrastruktury, są także zwalniane z opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W GITD przez całą dobę pracuje specjalny zespół Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej, który na bieżąco aktualizuje bazę transportów humanitarnych, zwolnionych z opłaty w systemie e-TOLL.
Czytaj więcej
Znów wzrosły opóźnienia w przewozach morskich i razem z nimi ceny. Ubezpieczyciel nie chcą ponosić ryzyka.