Na przejściu w Bobrownikach zaległa cisza

Przewoźnicy będą musieli korzystać z przejść na Litwie lub w Koroszczynie.

Publikacja: 10.02.2023 16:21

Na przejściu w Bobrownikach zaległa cisza

Foto: KAS

Zgodnie z decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego od południa 10 lutego nieczynne jest przejście w Bobrownikach. – Ostatnia osoba została odprawiona o godz. 11.59. Po stronie polskiej zostało kilkanaście osobówek. Samochodów ciężarowych nie było w kolejce, wszystkie były odprawiane na bieżąco. Procedura zamknięcia przebiegła płynnie – wyjaśnia rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz. 

Czytaj więcej

Polska traci miliony z cła

Zamknięcie terminala w Bobrownikach uderza w transport drogowy i zmusi samochody do objazdów. – W tej sytuacji zostaje nam Koroszczyn lub Litwa – wyjaśnia właściciel firmy transportowej D.Trans Łukasz Długołęcki. 

Dodaje, że granica została zamknięta także dla powracających ciężarówek, na szczęście Białorusini wydają przepustki na dojazd do Koroszczyna. Bobrowniki i Kuźnica (zamknięta w listopadzie 2021 roku) to dla firm białostockich i z regionu Warmii najwygodniejsze przejścia. Na dodatek od świąt Bożego Narodzenia przewozy wyraźnie zmalały, co pociągnęło za sobą spadek stawek. – Kaliningrad to mały rynek i nie zastąpi przewozów na Białoruś – ocenia Długołęcki. 

W 2022 roku osobowy ruch graniczy z Białorusią wzrósł w stosunku do 2021 roku o 54 proc. do 3,4 mln osób, co stanowi 9 proc. całości ruchu. Przejazdy samochodów ciężarowych zmalały o 49 proc. do 602,9 tys. 

Do UE nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe rejestrowane w Rosji i na Białorusi, chyba, że za specjalnymi zezwoleniami, których Polska nie wydaje. W tym roku Białoruś nie wymieniła się z Polską zezwoleniami na wykonywanie przewozów międzynarodowych. Białoruś wprowadziła sprzedaż zezwoleń po 200 euro za sztukę.

Drogowy
Naczepy sprzedają się wolniej na całym świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Drogowy
Zunifikowane zasady kontroli i szkoleń inspekcji drogowych
Drogowy
Narasta liczba windykacji w transporcie drogowym
Drogowy
Kolejka na przejście w Koroszczynie żyje nocą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Drogowy
Ukraińska konkurencja wykańcza polski transport krajowy