Nie widać końca blokad we Francji

Nikt nie wie jak długo potrwają protesty francuskich rolników, którzy zablokowali wiele dróg i dojazdów co magazynów. Pojawiają się nawoływania do strajku powszechnego.

Publikacja: 31.01.2024 09:54

Nie widać końca blokad we Francji

Codognotto

Foto: Codognotto

Rozwścieczeni unijnymi ograniczeniami i Zielonym Ładem francuscy rolnicy zablokowali dojazd do Paryża, lotnisk, stacji benzynowych, centrów magazynowych oraz liczne odcinki autostrad w całym kraju. Zatrzymują zagraniczne ciężarówki, wyszukując importowanej żywności. Znaleziska niszczą, czasem razem z samochodami. Atakowani są także kierowcy. 

Blokady na Lazurowym Wybrzeżu. 31 stycznia 2024

Blokady na Lazurowym Wybrzeżu. 31 stycznia 2024

Foto: Codognotto

W Paryżu spokoju pilnują żandarmi w samochodach pancernych, w Brukseli, która także jest oblegana przez rolników, pojawiły się 30 stycznia rano zasieki z drutu kolczastego rozciągnięte przez policję wokół Parlamentu Europejskiego. 

Czytaj więcej

Pesa powoła spółkę w Rumunii

Rolnicy gotowi są utrzymać blokadę przez czas nieokreślony. – Nasze samochody są opóźnione, ponieważ nadal blokowane są niektóre zjazdy z autostrad i ronda. Sądziliśmy ze sytuacja będzie poprawiać się, ale kierowcy informują, że wczoraj do protestów rolników dołączyli taksówkarze – opisuje sytuację dyspozytor pracujący w Codognotto Piotr Bożek. 

Dodaje, że atakowane są przed wszystkim chłodnie. W internecie pojawił się film, na którym ciągnik wywraca naczepę, z której wcześniej rolnicy wyrzucili część żywości. Dla przewoźnika takie zdarzenie oznacza tragedię, ponieważ ubezpieczyciel może uchylić się od wypłacania odszkodowania za zniszczony ładunek i za samochód. – Większość zakładów ubezpieczeniowych wyłącza ochronę ubezpieczeniową w polisach OCP za szkody powstałe podczas demonstracji, rozruchów i zamieszek społecznych – przypomina właściciel kancelarii doradczej CDS Jerzy Różyk. 

Rolnicy cieszą się poparciem znacznej części francuskiego społeczeństwa. W opóźnionych przez blokada pociągach (nawet po 8 godzin spóźnienia) nie słychać utyskiwań, nie protestują mieszkańcy miasteczek, przez które dniem i nocą przejeżdżają kawalkady ciężarówek, objeżdżające blokady na autostradach. 

Witryna FranceNews24 podała 30 stycznia, że 70 proc. ankietowanych popiera protest rolników we Francji. Jest to jednak o 13 pp. mniej niż dwa dni wcześniej. Do negatywnego postrzegania przyczyniły się incydenty z udziałem zagranicznych kierowców ciężarówek. 

Czytaj więcej

W poniedziałek rolnicy blokują Paryż

W Sztokholmie prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że ​​pod jego rządami sytuacja francuskiego rolnictwa poprawiła się. Przypomina, że francuscy rolnicy otrzymali w 2022 roku 9,45 mld euro subwencji, gdy hiszpańscy 6,89 mld, niemieccy 6,33 mld, włoscy 5,63, a polscy 4,84 mld euro. 

Drogowy
Koła transportu drogowego kręcą się powoli
Drogowy
Co trzecia firma transportowa z długami
Drogowy
Uwaga! Zbliża się blokada Medyki
Drogowy
Szesnasty miesiąc spadku sprzedaży naczep
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Drogowy
Na święta towary mogą nie dojechać do sklepów