Recykling akumulatorów razem z producentami

Inwestorzy otwierają zakłady recyklingu litowych akumulatorów, ale fabryki tych urządzeń zwijają się.

Publikacja: 24.09.2024 22:48

Recykling akumulatorów razem z producentami

Atlas Ward

Foto: Atlas Ward

Sześć fabryk akumulatorów, wartych łącznie 13 mld dol. i wspieranych przez koncerny samochodowe zostało zawieszonych do września b.r. w USA i Europie, wynika z danych fDi Intelligence. Najnowszym przykładem jest Northvolt, który pomimo zebrania od inwestorów ponad 15 mld euro nie może ruszyć z produkcją ogniw oraz akumulatorów. 

20 proc. załogi do zwolnienia

We wrześniu firma ogłosiła, że z liczącej 7 tys. osób załogi zwolni 1600, z czego tysiąc w Skellefteå, 400 w Västerås i 200 w Sztokholmie. Zarzuci też budowę w Szwecji wytwórni katod oraz sprzeda fabrykę magazynów energii w Gdańsku. Do tego opóźni budowę trzech nowych fabryk akumulatorów w Szwecji, Niemczech i Kanadzie. Zamierza skoncentrować wysiłki na fabryce ogniw w Skellefteå, która nie może ruszyć z produkcją i w końcu uruchomić produkcję w fabryce Northvolt Ett o możliwości produkcyjnej 16 GWh. Ten zakład nie będzie jednak rozbudowany o kolejne 30 GWh.

Czytaj więcej

Pesa wchodzi w segment pociągów wysokiej prędkości.

Opóźnienie zniecierpliwiło BMW, które wycofało warte 2 mld euro zamówienie i złożyło je u Samsunga. Na ogniwa i baterie Northvolt liczył także Traton (marki MAN i Scania), Volvo i Volkswagen. Od początku roku Northvolt zdołał potroić produkcję do 60 000 ogniw akumulatorowych tygodniowo, ale to wciąż znacznie poniżej rocznego 1 GWh akumulatorów, poziomu potrzebnego do zasilania około 17 tys. samochodów. 

Ślamazarny rozruch produkcji doprowadził w ub.r. do straty przez Northvolt 1,2 mld euro. Rok wcześniej wyniosła ona niemal 0,3 mld euro. Wartość pozyskanych zamówień wyniosła 50 mld euro, jednak przychody sięgnęły w 2023 roku 128 mln euro, a rok wcześniej 108 mln euro. 

Od momentu powstania Northvolt pozyskał 4,5 mld dol. kapitału własnego i 9,3 mld dol. długu, a także 3,8 mld dol. wsparcia rządowego z Niemiec i Kanady na budowę przyszłych gigafabryk. W styczniu b.r. spółka ratowała się kredytem 5 mld euro pozyskanym w 23 prywatnych i państwowych bankach, łącznie z EBI. 

Produkcja nie, recykling tak

W Unii Europejskiej do 2030 roku nowe baterie będą musiały zawierać minimalną ilość materiałów pochodzących z recyklingu. Dlatego Porsche zainwestowało 55 mln euro w spółkę Cylib, która utrzymuje, że opracowała technologię recyklingu litowo-jonowych akumulatorów. Wzniosła wart 200 mln euro zakład recyklingu, o docelowej zdolności 30 tys. ton wycofanych z użycia akumulatorów.

Założona w 2022 roku przez niemiecką przedsiębiorcę Lilian Schwich, jej męża Gideona Schwicha i Paula Sabarny’ego firma Cylib wykorzystuje techniki odzyskiwania litu i grafitu na bazie wody. Zakład recyklingu i odzysku materiałów ma zacząć działać w 2026 roku. 

Spółka Hydrovolt, norweskiego Hydro i szwedzkiego Northvolt będzie mogła przerabiać 12 tys. ton akumulatorów. 

Czytaj więcej

Elektryczne ciężarówki w cieniu sprzedaży aut osobowych

Taką samą zdolność przerobową ma zakład AE Elemental w Zawierciu. Został powołany jako spółka amerykańskiej firmy Ascend Elements i polskiej firmy Elemental Strategic Metals. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych baterii EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Budowa instalacji do ekstrakcji litu na skalę komercyjną rozpocznie się jesienią 2024 roku, a działalność operacyjną ma osiągnąć w 2026 roku. 

Poza Polską, joint venture zamierza wybudować zakładu recyklingu baterii Li-Ion w Niemczech. Planowany zakład będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton baterii rocznie, czyli około 58 000 EV rocznie.

Elektromobilność
Drogie wodorowe autobusy polskich miast
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Elektromobilność
Nadchodzą podwyżki cen taboru
Elektromobilność
Solaris zelektryfikuje Kanadę
Elektromobilność
Solaris z rekordowymi przychodami
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Elektromobilność
Krew leje się wśród producentów ogniw paliwowych
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście