Tegoroczny szczyt będzie rekordowy

Już w październiku znacząco wzrosła liczba przesyłek w e-handlu.

Poczta Polska już w połowie października zanotowała rekordowe przewozy paczek, przekraczające 600 tys. sztuk dziennie. – W 2018 roku taki poziom zanotowaliśmy tydzień przez Wigilią – porównuje dyrektor zarządzający Pionem Sprzedaży w Poczcie Polskiej Artur Więckowski. Przewozy są o 70 proc. wyższe od poziomu średniorocznego.

Do połowy listopada operator zanotował 24-procentowy wzrost przesyłek, a szacuje że na koniec roku dynamika przyrostu może sięgnąć 30 proc. Świąteczny szczyt przesyłek jak co roku doprowadzi do opóźnień. Platforma wysyłkowa sendit.pl wylicza, że w okresie świątecznym odsetek opóźnionych przesyłek podwaja się do 13 proc.

Poczta Polska zachęca do wcześniejszego zamawiania przesyłek gwiazdkowych. Od 12 listopada do 15 grudnia wprowadziła ofertę „Nadaj przesyłkę”, która kosztuje 8,5 zł. Operator informuje, że do świąt będzie pracować w soboty, natomiast roznoszenie paczek w Wigilię zakończy się o godz. 13.00, a całodobowe placówki zakończą pracę do 14.00.

Poza pracą w soboty, Poczta rozładuje spiętrzenie zatrudniając dodatkowych pracowników. Rekrutacja trwa od połowy października, do połowy listopada przyjęła 900 osób na umowę o pracę oraz 400 na umowy zlecenia. Wśród nich jest 250 obcokrajowców. Docelowo w sezonie PP chce zatrudnić 2 tys. osób, gdy rok wcześniej przyjęła 1,1 tys. pracowników. Dodatkowo za październik i listopad pracownicy otrzymają po 400 zł premii.

Czytaj więcej: http://Brak rąk do pracy przytępi transportowe szczyty

W rozładowaniu kolejek mają pomóc także punkty odbioru i maszyny paczkowe. PP ma 12 tys. punktów odbioru i 250 maszyn, w tym 200 nowej generacji. – Pierwsze miesiące pilotażu są zachęcające – przyznaje odpowiedzialny za projekt Rafał Makowski.

Co trzecia przesyłka odbierana jest w punktach odbioru i maszynach, a popularność tego kanału rośnie w tempie 220 proc. rok do roku; 85 proc. podejmowanych jest tego samego dnia. – Czas odbioru wynosi 30 sekund i nawet w punktach odbioru wystarczy PIN – podkreśla Makowski. Dodaje, że w przyszłym roku operator będzie pracował nad aplikacją do odbioru.

Zajmujący się rynkiem kurierskim i ekspresowym dr Arkadiusz Kawa z Instytutu Logistyki i Magazynowania szacuje, że wartość tegorocznego rynku e-handlu sięgnie 60 mld zł. Oznacza to dostarczenie blisko 300 mln przesyłek, z których do 15 proc. pochodzi z zagranicy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Błyskawicznie przybywa inwestycji

W pierwszej połowie roku w Polsce przybyło blisko 1,1 mln m kw. nowej powierzchni ...

Kolejne inwestycje w drogi samorządowe

Ponad 3 mld zł z Funduszu Dróg Samorządowych na wsparcie budowy i remontów dróg. ...

Osiem krajów za zawieszeniem prac nad Pakietem Mobilności

Ministrowie ds. transportu postulują zawieszenie prac nad Pakietem Mobilności na czas pandemii. Z inicjatywy ...

Taniej niż na słupku

Mimo konsolidacji rynku stacji paliw wokół dużych koncernów, krajowe marki mają się bardzo dobrze. ...

Uzgodniona wymiana zezwoleń z Rosją

Przewozy do Rosji będą nie zagrożone, w Moskwie delegacje Polski i Rosji uzgodniły kontyngenty ...

2019 to był bardzo dobry rok dla intermodalu

Koleje o ponad 14 proc. zwiększyły w 2019 roku przewozy intermodalne. W 2019 roku ...