Państwowa spółka wyłoniła dostawcę w przetargu na najem aut o ładowności do 800 kg i dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Jest nim Arval Service Lease Polska, który udostępni pocztowcom 20 pojazdów. – Konsekwentnie realizujemy program elektromobilności. Po tym, jak w ubiegłym roku spółka przeprowadziła największe w Polsce testy aut elektrycznych, zapadła pierwsza decyzja dotycząca najmu takich samochodów – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes ds. logistyki PP.

""

fot. Krzysztof Galimski

logistyka.rp.pl

Elektryczne Nissany e-NV200 trafią do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Poczta skorzysta z 36-miesięcznego najmu tych pojazdów wraz z  ich serwisem. Pełny pakiet ubezpieczenia pojazdów zapewni Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Nissan e-NV200 jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 80 kW i baterię trakcyjną o pojemności 40 kWh, co umożliwi uzyskanie prędkości maksymalnej 123 km/h i zasięgu w jeździe miejskiej 301 km. Pojazdy mogą być ładowane prądem przemiennym lub stałym. Są wyposażone m.in. w system hamowania rekuperacyjnego oraz wspomagania parkowania (kamera cofania z zintegrowanym lusterkiem bocznym kierowcy). Przestrzeń ładunkowa na podłodze zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową. Pojazdy będą w kolorze białym, oznakowane logo Poczty Polskiej, z zaprojektowanym oznaczeniem, że pojazd jest elektryczny.

CZYTAJ TAKŻE: Nissan e-NV200: Elektryczny lider w Europie

– Podjęliśmy też współpracę z dostawcami stacji ładowania. Chcemy kompleksowo przygotować się do wykorzystania w przyszłości na większą skalę pojazdów zero- i niskoemisyjnych – podkreśla Paweł Przychodzeń. Poczta Polska jest największym operatorem logistycznym w kraju. Pracownicy PP mają do dyspozycji 6 tys. pojazdów o ładowności 0,5-24 t. Około 30 proc. pojazdów jest w wieku poniżej 4 lat. Ponad 30 tys. listonoszy i kurierów dostarcza dziennie kilka milionów przesyłek.