Kolejna nowa sortownia Poczty Polskiej

Poczta ściga liderów branży KEP inwestując w infrastrukturę. W przyszłym roku nowy terminal na Okęciu.

Publikacja: 18.11.2019 17:55

Kolejna nowa sortownia Poczty Polskiej

Foto: logistyka.rp.pl

Poczta Polska uruchomiła 18 listopada nową sortownię w Niepołomicach, w hali o powierzchni 11 tys. m kw. oraz 1,3 tys. m kw. powierzchni socjalno-biurowej. Wyposażona jest w 20 doków kurierskich i ponad 20 doków dla samochodów pow. 3,5 t.

W nowej hali pracuje ponad 100 osób, co jest wynikiem zakończenia pierwszego etapu przenosin sortowni. Kolejne będą realizowane w przyszłym roku. W okresie szczytu świątecznego poziom zatrudnienia może wynieść około 150 osób. – Hala w Niepołomicach ma zapewnić poprawę poziomu i efektywności doręczania KEP, sprawniej obsłuży kurierów. Równie ważna jest poprawa warunków pracy pocztowców – zwraca uwagę rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Przypomina, że w nowej perspektywie strategicznej do 2023 roku spółka ma podwoić przychody z paczek. – Za cztery lata wartość rynku KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) i usług logistycznych w Polsce wyniesie 10 mld zł – szacuje rzeczniczka.

""

Nowa sortownia Poczty Polskiej w Niepołomicach.

logistyka.rp.pl

Poczta Polska wzmocniła sieć sortowni i powiększyła ich powierzchnię o 23 tys. m kw. Na koniec października operator otworzył nową sortownię w Białymstoku w hali wynajętej od Panattoni, o powierzchni 5,4 tys. m kw. Będzie w niej pracowało 190 pocztowców. Do tej pory sortownia w Białymstoku znajdowała się w trzech lokalizacjach. W październiku Poczta oddała do użytku nową halę w Grodzisku Mazowieckim.

W ramach budowy nowej architektury logistycznej Poczta Polska zdecydowała w lipcu br. o przeniesieniu obsługi krajowej i międzynarodowej przesyłki paletowej z Warszawy do nowej hali w Grodzisku Mazowieckim. Decyzja ta oznacza, że przesyłki paletowe kierowane będą do nowej lokalizacji, przez co zwiększy się powierzchnia dla paczek w warszawskiej sortowni.

W ubiegłym roku spółka uruchomiła sortownie w nowych halach w Koszalinie i w Olsztynie. Od 2018 roku działa także nowa maszyna sortownicza w Zabrzu, obsługująca południową Polskę.

Na początek przyszłego roku zaplanowana jest przeprowadzka do nowego obiektu na warszawskim Okęciu, gdzie obsługiwane będą przesyłki międzynarodowe.

Poczta dysponuje 12 tys. punktów odbioru. Do sieci Odbiór w Punkcie, tworzonej przez placówki Poczty Polskiej, należą sklepy Żabka, stacje PKN Orlen oraz kioski i saloniki prasowe Ruch, dołączyły automaty paczkowe w placówkach pocztowych i Biedronkach. Po 9 miesiącach br. dynamika wzrostu liczby przesyłek nadal utrzymuje się na poziomie ponad 220 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Co czwarta przesyłka jest obierana w jednym z punktów sieci Poczty Polskiej, a popularność tej formy dostawy stale rośnie. W okresie przedświątecznym już co trzecia paczka będzie dostarczana do punktów odbioru i automatów paczkowych. Spółka udostępnia również klientom indywidualnym w każdej placówce możliwość nadania pocztowej przesyłki do odbioru w wybranym punkcie na terenie całej Polski. Ponad połowa z nich odbierana jest w placówkach pocztowych, pozostałe w punktach partnerskich. Spośród wszystkich 12 tys. lokalizacji 6 tys. to sklepy Żabka.

W porównaniu z danymi ubiegłorocznymi, w pięciu pierwszych miesiącach 2019 roku znacząco wzrosło zainteresowanie usługami logistycznymi Poczty Polskiej. Coraz większą popularnością cieszy się realizowana od 1 lutego br. nowa usługa Poczty, Międzynarodowa Przesyłka Paletowa, która umożliwia dostarczenie towarów do dowolnego miejsca w Europie, jak również z Europy do Polski. Usługi paletowe oferowane przez Pocztę zapewniają stałe i regularne dostawy na terenie Europy, dostarczanie towarów do klientów z rozproszoną infrastrukturą oraz dostawy do magazynów centralnych, sieci handlowych i detalicznych.

Logistyka Kontraktowa
Adriatyckie portowe tygrysy
Logistyka Kontraktowa
Alternatywne napędy ciężarówek
Logistyka Kontraktowa
Gala Liderów Logistyki 2023
Logistyka Kontraktowa
Wizja logistyki przyszłości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Logistyka Kontraktowa
Lipiec przyniósł zastój w internetowych sklepach