Pracownicy z Centrum Medycznego Jacobs Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego w La Jolla będą pakować przesyłki z próbkami krwi, czy dokumentacją medyczną do specjalnych kontenerów podczepionych pod drony. To właśnie bezzałogowe mają przewozić w ramach pilotażu tego typu ładunki na wyznaczonych trasach – początkowo między centrum Jacobs a lądowiskiem w Moores Cancer Center (oddalonym o mniej niż jedną milę), a z czasem do Centrum Zaawansowanej Medycyny Klinicznej (CALM). Loty będą trwały zaledwie kilka minut i będą monitorowane przez zdalnych operatorów. W pierwszym etapie odbywać mają się w zasięgu wzroku operatorów. Potem drony polecą na dłuższych odcinkach.

Za projektem stoją firmy Matternet i UPS. Ta ostatnia zaangażowana jest we wspieranie usług transportowych w amerykańskich szpitalach. Testy prowadzone są pod nadzorem Federalnej Administracji Lotnictwa i mają posłużyć zdobyciu wiedzy na temat zastosowania tego typu statków powietrznych.

Czytaj więcej w: Kurier DPD przyjedzie na rowerze

Program dronowy UPS o nazwie Flight Forward ruszył we wrześniu ub. r. Dedykowana mu spółka UPS Flight Forward otrzymała wówczas certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa, pozwalający wykonywać rutynowe operacje z wykorzystaniem dronów w ramach programu prowadzonego na terenie szpitala WakeMed w Raleigh, w Karolinie Północnej. Od lutego br. program poszerzono o kolejny ośrodek zdrowia.

W maju 2018 r. Federalna Administracja Lotnictwa wyznaczyła miasto San Diego jako jeden z dziewięciu głównych uczestników programu pilotażowego regulatorów Integration Pilot Program (IPP), którego jednym z zadań było przetestowanie dronów w transporcie próbek medycznych i leków. Firma Matternet z kolei to jeden z liderów w branzy dronowej. W marcu 2017 r. jako pierwsza na świecie uzyskała pozwolenie na pełne działanie sieci logistycznej opartej na dronach na gęsto zaludnionych obszarach Szwajcarii. W maju 2018 r. została wybrana na dostawcę dronowych usług logistycznych dla amerykańskich szpitali w ramach pilotażowego programu. W marcu ub. r. Matternet i UPS nawiązały współpracę.