Rohlig Suus Logistics otworzył w Gdańsku centrum logistyczne

Firma korzysta z rozwoju przeładunków portowych, na celowniku e-handel z Dalekiego Wschodu.

Publikacja: 10.08.2020 08:02

Rohlig Suus Logistics otworzył w Gdańsku centrum logistyczne

Foto: logistyka.rp.pl

Obiekt o powierzchni 12 tys. m. kw. łączy funkcję magazynową i przeładunkową. Zastosowane w nim zostały rozwiązania umożlwiające dostęp do terminala przeładunkowego z trzech stron magazynu, dzięki czemu czas realizacji operacji magazynowych jest znacznie krótszy.

Nowy obiekt, zlokalizowany na terenie Centrum Logistycznego 7R Gdańsk Kowale, jest wyposażony w 27 doków, 2 bramy przejazdowe oraz rampę przeładunkową. W magazynie znajdą się również automatyczne wózki systemowe, umożliwiające pracę w magazynach wysokiego składowania o korytarzach nieznacznie szerszych niż sam wózek.

Czytaj więcej w: Dla Prologis drugi kwartał lepszy od oczekiwań

Nowy obiekt wesprze rozwój logistyki kontraktowej oraz krajowych i międzynarodowych przewozów drobnicowych. Jedną z kluczowych usług będzie także obsługa drobnicy morskiej przypływającej w kontenerach. Firma Rohlig Suus Logistics planuje również wykorzystać wzrost popularności sektora e-commerce. W obiekcie znajduje się magazyn czasowego składowania, miejsce uznane oraz skład celny, co znacznie przyspiesza obsługę towarów z Dalekiego Wschodu.

Czytaj więcej w: Rosną magazyny pod Warszawą

Do inwestycji zachęcają osiągnięcia Portu Gdańsk, który dzięki rekordowej liczbie przeładunków zajął czwarte miejsce na Bałtyku. Port ten uzyskuje najlepsze wyniki spośród wszystkich polskich portów. W zeszłym roku jego udział w wymianie towarowej Polski wyniósł 48,2 proc. – Tylko w ubiegłym roku liczba przeładowanych kontenerów w gdańskim porcie przekroczyła 2 mln TEU. To wzrost o ponad 5 proc. Z kolei w Porcie Gdynia, według prognoz obrotu towarowego, w ciągu najbliższych 10 lat wolumen przeładunku towarów może wzrosnąć aż dwukrotnie. Dodając do tego inwestycje drogowe i kolejowe, które mają poprawić dostęp do portów, w perspektywie długoterminowej możemy spodziewać się istotnego wzrostu ilości przesyłek. Wzrosnąć może także zapotrzebowanie na usługi logistyczne, dlatego zdecydowaliśmy się rozwijać nasze centrum w tym regionie – powiedział dyrektor oddziału Rohlig Suus Logistics w Gdańsku Jarosław Bomba.

Czytaj więcej w: DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie

Na początku lipca firma otworzyła największy w swojej historii hub magazynowo-przeładunkowy. Budynek o łącznej powierzchni 48,5 tys. m kw. jest zlokalizowany w Sokołowie koło Warszawy. Rohlig Suus zatrudnia ponad 1500 osób w 28 oddziałach w kraju i zagranicą oraz zarządza ponad 250 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Przychody w 2019 roku sięgnęły 951 mln zł, dwukrotnie więcej niż 5 lat temu.

Logistyka Kontraktowa
Adriatyckie portowe tygrysy
Logistyka Kontraktowa
Alternatywne napędy ciężarówek
Logistyka Kontraktowa
Gala Liderów Logistyki 2023
Logistyka Kontraktowa
Wizja logistyki przyszłości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Logistyka Kontraktowa
Lipiec przyniósł zastój w internetowych sklepach