InPost złożył grupie Otto wartą 565 mln euro ofertę zakupu francuskiej grupy logistycznej Mondial Relay z siecią 10 tys. punktów odbioru PUDO. – Zakup nie zaskakuje, biorąc pod uwagę inwestycję Advent International (główny udziałowiec w InPost) w Hermes, który także należy do Grupy Otto – zauważa Marek Różycki z Last Mile Expert.

Zakup umożliwi wejście InPost na trzeci poważny europejski rynek (za Polską i Wielką Brytanią). – Przejęcie Mondial Relay zapewni dostęp do własnych punktów odbioru. InPost uzyskuje w ten sposób dużą platformę dla PUDO i paczkomatów. We Francji nie jest łatwe uzyskanie pozwoleń w dużych miastach na budowę paczkomatów – zaznacza doradca PBR Consult Peter Bonefeld Ronde.

Czytaj więcej w: InPost nie do ruszenia w Polsce

Umocnienie się InPost we Francji będzie wymagało skutecznej konkurencji w La Poste. – Aby powalczyć z La Poste uważam, że sieć będzie musiała być otwarta – uważa Różycki. InPost mógłby także nawiązać współpracę z siecią kurierską Colis Prive. Umowa obejmuje także operacje Mondial Relay w Hiszpanii i Beneluksie. Doradca PBR Consult spodziewa się także wejścia InPost do Niemiec, jeżeli będzie to możliwe, tym bardziej, że jak zauważa Różycki, zbliża się koniec obowiązywania patentu Deutsche Post/DHL na działanie automatów paczkowych.