Firmy farmaceutyczne już ogłaszają przygotowanie szczepionek przeciw wirusowi COVID-19. – Ich dystrybucja będzie ogromnym i niezwykle złożonym procesem logistycznym. Wyzwaniem będzie nie tylko jej ilość, ale także czas i zasięg dostarczenia. Szczepionki z uwagi na swoją wrażliwość wymagają bezpiecznego serwisu chłodniczego na najwyższym poziomie – podkreśla szef rozwoju biznesu lotniczego, VM Healthcare w DB Schenker Norbert Pająk.
Czytaj więcej w: Magazyny w czasie pandemii
Spedytorzy wykorzystują specjalne termosy i suchy lód. Czas dostawy tego rodzaju produktów jest zazwyczaj dokładnie oszacowany, przez co wcześniej można zaplanować odpowiednie dostawy suchego lodu. – Dodatkowym rozwiązaniem są tzw. data loggery, które umożliwiają rejestr temperatur podczas lotu. Dzięki temu transport leków na duże odległości jest jeszcze skuteczniejszy – zapewnia dyrektor ds. operacji w DHL Express Polska Agnieszka Łukawczyk. Przewoźnicy lotniczy, którzy mają certyfikaty IATA pozwalające na transport farmaceutyków (jak np. Lot Cargo) również przygotowują się do obsługi dostaw szczepionek.
Wysyłając preparat, nawet w bardzo małej ilości, trzeba się zmierzyć z wieloma procedurami. – W transporcie leków jednym z najważniejszych aspektów jest sprawdzenie przez nadawcę, jakiego rodzaju dokumenty i zgody wymagane są w kraju dostawy – podkreśla Łukawczyk.
W pierwszej kolejności klient musi dostarczyć firmie przewozowej kartę charakterystyki każdej substancji oraz jej ilości netto (Material Safety Data Sheet). Na podstawie karty weryfikuje się, czy substancje są bezpieczne w transporcie lotniczym i w jakiej ilości oraz jakim samolotem można je przewozić.