Które ministerstwo powinno przygotować przepisy o wynagrodzeniach kierowców?

Organizacje przewoźników zgromadzone w Forum Transportu Drogowego domagają się wyjaśnienia zasad, na jakich będą wynagradzać kierowców po wejściu w życie przepisów o delegowaniu.

Publikacja: 30.06.2021 13:32

Które ministerstwo powinno przygotować przepisy o wynagrodzeniach kierowców?

Foto: Fot. DAF

Regulacje krajowe powinny być zmienione, aby wziąć pod uwagę zapisy Pakietu Mobilności o delegowaniu pracowników, które zaczną obowiązywać od lutego 2022 roku. Projekt ustawy regulującej te zagadnienia w prawie krajowym ma powstać w Ministerstwie Infrastruktury, a jednocześnie należą one do kompetencji Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.

Czytaj więcej w: Ruszają prace nad zmianą zasad wynagrodzeń kierowców

FTD jest zaniepokojone, że „na pół roku przed wejściem w życie regulacji prowadzących do drastycznego wzrostu kosztów zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach transportowych, nie ma jasności kto w rządzie odpowiada za problemy kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców i kilkuset tysięcy kierowców”.

Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców

Forum Transportu Drogowego zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o „pomoc w dynamizowaniu działań ministerstw odpowiedzialnych za system wynagradzania kierowców zawodowych w naszym kraju”.

FTD poprosiło także przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP, posła Pawła Olszewskiego, o „monitorowanie przez Komisję działań ministerstw zmierzających do dostosowania polskich przepisów do regulacji Pakietu Mobilności” oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o „ochronę polskich przedsiębiorców prowadzących działalność transportową przed skutkami zapisów Pakietu Mobilności, które podnosząc drastycznie koszty pracy doprowadzą nieuchronnie do osłabienia pozycji naszych przewoźników na rynku Unii Europejskiej”.

Czytaj więcej w: Przewoźników czeka gwałtowny wzrost kosztów wynagrodzeń kierowców

Przepisy o delegowaniu kierowców zaczną obowiązywać 2 lutego 2021 roku. Dla polskich firm transportowych oznaczają m.in. znaczący wzrost kosztów wynagrodzeń. Podstawową zmianą jest wprowadzenie przepisów uniemożliwiających zaliczanie składników wynikających z podróży służbowych (diety i ryczałty za nocleg) w skład pensji kierowcy. Pracownikowi delegowanemu za czas pracy za granicą będzie przysługiwać pełne wynagrodzenie określone przepisami kraju, w którym wykonuje usługę. To oznacza, że zniknie rozliczanie według pensji minimalnej, a pojawią się nowe obowiązki i zasady dotyczące kwestii wynagrodzeń kierowców.

W samochodowych przewozach międzynarodowych działa ponad 38 tys. firm, które dysponują 270 tys. samochodów i zatrudniają ponad 300 tys. kierowców. Przychody branży przekraczają 150 mld zł.

Ludzie i firmy
Etyka i zysk: jak odpowiedzialny biznes staje się nieodłączną częścią nowoczesnej strategii przedsiębiorstw
Ludzie i firmy
Efektywna sprzedaż wielokanałowa potrzebuje wsparcia profesjonalistów
Ludzie i firmy
Ponad 25 000 punktów DPD Pickup – DPD Polska tworzy największą sieć out-of-home w Polsce
Ludzie i firmy
Kto zostanie Człowiekiem Roku branży TSL?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie i firmy
Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL