Resort zaproponuje, aby zmiana została wprowadzona poprzez uchylenie w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców art. 2 pkt 7 zawierającego definicję podróży służbowej oraz art. 21a określającego należności przysługujące kierowcy będącemu w podróży służbowej.
Ministerstwo podkreśla, że w wyniku wprowadzonych zmian całość wynagrodzenia wypłacanego kierowcom zostanie opodatkowana i obciążona składkami na ubezpieczenie społeczne. – Przewidujemy, że w najbliższym czasie projekt ustawy wprowadzający ww. zmiany zostanie skierowany do konsultacji publicznych dodaje rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.
Lex specjalis
Rzecznik wskazuje, że powyższe propozycje mają na celu realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. – K11/15. Zmiany są także konieczne z uwagi na nowe regulacje, narzucone przez Pakiet Mobilności.
Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców
Środowisko przewoźników domaga się zmian zasad wynagradzania kierowców w transporcie międzynarodowym. Od 2 lutego 2022 roku zmienione przez Pakiet Mobilności zasady delegowania obejmą także kierowców w przewozach międzynarodowych.
Na terenie wspólnoty kierowcom trzeba będzie płacić pełne wynagrodzenie minimalne adekwatne do kraju, w którym wykonują usługę. Zarazem dodatki z tytułu podróży służbowych nie będą uznawane za część wynagrodzenia chyba, że zostaną opodatkowane i ozusowane.