W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.

Deweloperzy zbudują w 2020 roku tyle nowych magazynów, że powierzchnia dostępna będzie „od ręki”.

W tym roku dostępna powierzchnia magazynowa przekroczy 20 mln m kw, prognozuje firma doradcza CBRE. Przybędzie ponad 1,8 mln m kw., z czego najwięcej w regionie Śląska (478 tys. mkw.) i Mazowsza razem z Warszawą (482 tys. mkw.).

Całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln mkw., dlatego inwestorzy nieustannie prowadzą budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. W budowie jest 1,9 mln mkw., z czego około połowa to inwestycje „na zaś”.

W 2019 r. do użytku oddano 2,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, co jest najwyższym poziomem w historii. Podaż na koniec roku ustabilizowała się na poziomie 18,4 mln m kw, wylicza CBRE. Duża liczba magazynów w budowie zapewni najemcom większy niż obecnie wybór i dostępność „od zaraz”, co nie oznacza jednak, że rynek się nasyci.

Największym projektem oddanym do użytku był Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. m kw. – Cały czas bardzo ważną rolę w rozwoju branży odgrywa rosnący rynek e-commerce. W 2019 roku wielkość transakcji na rynku magazynowym dla e-commerce utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosła około 10 proc.całkowitego popytu. Powstają zarówno duże centra logistyczne, w strategicznych komunikacyjnie miejscach w różnych częściach kraju, jak również kurierskie centra dystrybucyjne zlokalizowane blisko dużych miast, co jest kluczowe dla tzw. logistyki ostatniej mili – wyjaśnia szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE Beata Hryniewska.

Czytaj więcej w: Sezon na wielkie magazyny

Na Mazowszu jest ponad 4 mln m kw. przestrzeni magazynowej, na Śląsku i w województwie łódzkim podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza 3 mln m kw, wylicza CBRE. Mazowsze i Śląsk wiodą również prym pod względem powierzchni magazynowej w budowie. W województwie mazowieckim powstaje 482 tys. mkw. powierzchni, a w województwie Śląskim 478 tys. mkw. Wysoko na liście regionów w rywalizacji o nowe magazyny znalazły się także: województwo dolnośląskie (268 tys. mkw. w budowie) oraz pomorskie, w którym powstaje niemal 263 tys. mkw. takiej powierzchni. To ponad jedna trzecia istniejących obecnie zasobów w tym rejonie, które wynoszą ok. 650 tys. mkw. W okolicy Łodzi obecnie buduje się nieco mniej (ponad 72 tys. mkw.).

Czytaj więcej w: Magazyny w małych miastach

CBRE wskazuje, że aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów BTS. Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i firma doradcza spodziewa się wzrostu zainteresowania rynkami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Narodowe interesy w PE

Parlament Europejski zajmie się Pakietem Mobilności najwcześniej w lipcu.   Na ocenę skutków głosowania ...

Transport najbardziej zadłużony

W 2019 roku najszybciej rosły zaległości płatnicze branży transportu i magazynowania. Zaległości branży transportowo-magazynowej ...

Sprzedaż ciężarówek jak w ubiegłym roku

Wymiana taboru utrzyma ubiegłoroczny poziom rejestracji. DAF prognozuje, że polski rynek w 2020 osiągnie ...

Kurierzy przygotowują się do zakazu wjazdu do miast

Strefy bezemisyjne zmuszą przedsiębiorców do zakupu elektrycznych pojazdów. Brytyjski oddział firmy kurierskiej DPD odbierze ...

Ceny na pompie bez zmian

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że zmiana stawek opłaty paliwowej nie powoduje podwyższenia ceny paliwa. Podwyższenie ...

Firmy przewozowe już na granicy upadku

Przewoźnicy pogrążają się w długach, branża zaczyna tracić płynność finansową. Wirus przykręca wpływy transportu ...