W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.

Deweloperzy zbudują w 2020 roku tyle nowych magazynów, że powierzchnia dostępna będzie „od ręki”.

W tym roku dostępna powierzchnia magazynowa przekroczy 20 mln m kw, prognozuje firma doradcza CBRE. Przybędzie ponad 1,8 mln m kw., z czego najwięcej w regionie Śląska (478 tys. mkw.) i Mazowsza razem z Warszawą (482 tys. mkw.).

Całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln mkw., dlatego inwestorzy nieustannie prowadzą budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. W budowie jest 1,9 mln mkw., z czego około połowa to inwestycje „na zaś”.

W 2019 r. do użytku oddano 2,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, co jest najwyższym poziomem w historii. Podaż na koniec roku ustabilizowała się na poziomie 18,4 mln m kw, wylicza CBRE. Duża liczba magazynów w budowie zapewni najemcom większy niż obecnie wybór i dostępność „od zaraz”, co nie oznacza jednak, że rynek się nasyci.

Największym projektem oddanym do użytku był Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. m kw. – Cały czas bardzo ważną rolę w rozwoju branży odgrywa rosnący rynek e-commerce. W 2019 roku wielkość transakcji na rynku magazynowym dla e-commerce utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosła około 10 proc.całkowitego popytu. Powstają zarówno duże centra logistyczne, w strategicznych komunikacyjnie miejscach w różnych częściach kraju, jak również kurierskie centra dystrybucyjne zlokalizowane blisko dużych miast, co jest kluczowe dla tzw. logistyki ostatniej mili – wyjaśnia szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE Beata Hryniewska.

Czytaj więcej w: Sezon na wielkie magazyny

Na Mazowszu jest ponad 4 mln m kw. przestrzeni magazynowej, na Śląsku i w województwie łódzkim podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza 3 mln m kw, wylicza CBRE. Mazowsze i Śląsk wiodą również prym pod względem powierzchni magazynowej w budowie. W województwie mazowieckim powstaje 482 tys. mkw. powierzchni, a w województwie Śląskim 478 tys. mkw. Wysoko na liście regionów w rywalizacji o nowe magazyny znalazły się także: województwo dolnośląskie (268 tys. mkw. w budowie) oraz pomorskie, w którym powstaje niemal 263 tys. mkw. takiej powierzchni. To ponad jedna trzecia istniejących obecnie zasobów w tym rejonie, które wynoszą ok. 650 tys. mkw. W okolicy Łodzi obecnie buduje się nieco mniej (ponad 72 tys. mkw.).

Czytaj więcej w: Magazyny w małych miastach

CBRE wskazuje, że aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów BTS. Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i firma doradcza spodziewa się wzrostu zainteresowania rynkami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wodorowy Solaris jedzie przez Austrię

Napędzany przez ogniwa wodorowe polski autobus Solaris Urbino można ostatnio wypatrzeć na ulicach austriackiego ...

Komisja Europejska ma wizję zielonego transportu

Ciężarówki tylko z alternatywnymi napędami. Szczegóły w 2021 roku. Komisarz ds. Transportu Adina Valean ...

TRAKO 2019 WIDEO | Andrzej Bojanowski, prezes MTG: Największe targi w historii

Tegoroczna, 13. edycja targów kolejowych to największa liczba wystawców, aż 647 firm z 30 ...

Nowy prezes BCT

ICTSI, właściciel BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – nominował Wojciecha Szymulewicza na nowego prezesa zarządu BCT. ...

Dodatkowe miliardy na kolej

PKP PLK otrzymała prawie 10 mld zł dodatkowych funduszy na remonty infrastruktury. Rada Ministrów ...

Nowy skład Komisji Infrastruktury

W czwartek, 14 listopada zebrało się 27 stałych komisji sejmowych na inauguracyjnych posiedzeniach. Posłowie ...