W pierwszym kwartale 2021 roku inwestorzy ulokowali w sektor nieruchomości logistycznych 430 mln euro. – Uwagę inwestorów zwracają przede wszystkim biura, ale również magazyny, co jest skutkiem dynamicznego rozwoju branży e-commerce. Pomimo pandemii na rynku wciąż pojawiają się nowi gracze, którzy rozszerzają grupę funduszy inwestujących w Polsce – tłumaczy dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE Przemysław Felicki.

Czytaj więcej w: Europejski ranking deweloperów

Tegoroczny wynik jest o ponad 50 proc. gorszy niż ubiegłoroczny, gdy nakłady na powierzchnie magazynowo-logistyczne wyniosły 993,7 mln euro. – Poprzedni rok był pod względem inwestycyjnym  bardzo nietypowy, co było spowodowane obawą przed inwestycjami w inne segmenty rynku takie jak handel. Dla porównania w 2019 roku było to 57 mln euro, a w 2018 roku 135 – wskazuje Felicki.

W nieruchomości komercyjne w Polsce (do których zalicza się także biura, nieruchomości handlowe i hotele) wydano w pierwszym kwartale w 32 transakcjach 1,25 mld euro, o 1,5 proc mniej od średniej 5-letniej dla pierwszych kwartałów z lat 2017-2021, wynika z danych CBRE.

Czytaj więcej w: Nie słabnie popyt na magazyny

Sektor biurowy to 48 proc. całej kwoty. CBRE szacuje, że 55 proc. kapitału pochodzi z Europy, 17 proc. z Ameryki Północnej, 9 proc. z Afryki i 5 proc. z Azji. Udział krajowych graczy wyniósł 3 proc. i ten odsetek jest rosnący, podkreśla CBRE.