U progu nowego cyklu legislacyjnego Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego przygotowuje unijne cele dla regulacji rynku pracy. Przewodnicząca Komisji Li Andersson podczas wizyty Komisji EMPL w Polsce spotkała się ze stroną rządową, legislacyjną oraz związkowcami.
Zapowiedziała, że położy nacisk na aktualne wyzwania rynku pracy, takie jak: niedobory siły roboczej i mobilność pracowników, zatrudnienie ludzi młodych, cyfryzacja świata pracy, wspieranie niedostatecznie reprezentowanych grup i promowanie różnorodności na rynku pracy. Przedsiębiorcy i prawnicy wskazują tymczasem na kwestię pracowników delegowanych.
Czytaj więcej
Przewoźnicy nie mają czego wozić, fabryki w Europie zmniejszają zatrudnienie lub zamykają się. Konsumenci w minorowych nastrojach.
Uproszczenie delegowania
Sama KE przyznaje, że nadal istnieją poważne przeszkody w korzystaniu z prawa swobody przemieszczania się i pobytu osób w Unii Europejskiej. Wiceprezes Europejskiego Instytut Mobilności Pracy Marek Benio zauważa, że po trwających ponad dekadę trudnych pracach legislacyjnych – najpierw nad wzmocnieniem kontroli prawidłowości delegowania pracowników (dyrektywa wdrożeniowa 2014/67), a następnie nad zmianą dyrektywy podstawowej (2018/957) oraz po wyczerpującym i nieudanym podejściu do nowelizacji zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, poprzednia Komisja w końcu zajęła się łagodzeniem barier w swobodzie świadczenia usług. – Niestety, w tym obszarze żaden projekt nie został ukończony. Przedsiębiorcy marzą o jednolitym systemie zgłaszania pracowników delegowanych (tzw. e-deklaracja), oczekują pełnej cyfryzacji dokumentów poświadczających zastosowanie ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń społecznych (ESSPASS – Europejski Paszport Zabezpieczenia Społecznego) – przypomina wiceprezes EIMP.
Wskazuje, że w tej ostatniej sprawie polski ZUS jest w awangardzie: wnioski o poświadczenia A1 składa się już wyłącznie cyfrowo, a dzięki aplikacji internetowej ważność i prawdziwość poświadczenia wydanego w Polsce można sprawdzić z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej wpisując unikalny numer poświadczenia A1. – Inne państwa członkowskie nadal toną w formularzach papierowych, których podrabianie jest przyczyną niepotrzebnych inicjatyw legislacyjnych. Problem w tym, że ułatwienia, których oczekują pracownicy delegowani i ich pracodawcy nie są tak spektakularne jak zmiany źródeł prawa – uważa wiceprezes EIMP.