Prezentacja e-Toll nie działa, ale system ma ruszyć za 3 tygodnie

Fot. viaToll

25 maja w nocy rozpocznie się rejestracja użytkowników na stronie etoll.gov.pl.

Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia, że system opłat drogowych e-Toll ruszy w pierwszej połowie czerwca. Stanie się tak, gdy wejdzie w życie znowelizowana ustawa o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawę musi podpisać Prezydent RP i minie vacatio legis.

Czytaj więcej w: Sejm przyznał ulgę na urządzenia do poboru myta

Podczas prezentacji (w czasie próby rejestracji do systemu) e-Toll system zawiesił się, ale pełnomocnik MF ds. informatyzacji Przemysław Koch tłumaczy, że to efekt pracy w środowisku testowym, ale produkcyjnym ma działać lepiej. Jest ono sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa i funkcjonalności. – Zakontraktowaliśmy 2 przebiegi testów bezpieczeństwa, zidentyfikowaliśmy podatności systemu, usunęliśmy błędy i uzyskaliśmy potwierdzenie skuteczności poprawy. Będziemy gotowi z bezpieczeństwem systemu zgodnie z harmonogramem. Trwają testy wydajnościowe, funkcjonalne i zgodności z wymaganiami biznesowymi – wyjaśnia pełnomocnik MF ds. informatyzacji.

Równolegle z nowym e-Toll będzie działać dotychczasowy system viaToll. Sejm przyjął 20 maja nowelizację ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, które pozwalają przedłużyć działanie viaToll do 30 września.

Czytaj więcej w: Nowe myto w nowym roku

Pierwotnie system miał być wygaszony 1 lipca, ale nie jest możliwe wyposażenie w dwa tygodnie 1,5 miliona ciężarówek w nowe urządzenia do poboru myta. KAS musi przedłużyć umowy z podwykonawcami na funkcjonowanie viaToll, ale będzie mógł to zrobić dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

e-Toll jest zupełnie nowym systemem, który wymaga od użytkowników ponownej rejestracji, nawet jeśli do dekady płacą myto w systemie viaToll. Użytkownicy mogą rejestrować się przez stronę internetową posługując się profilem zaufanym lub loginem i hasłem.

Czytaj więcej w: Krajowa platforma PCOL ruszy w tym roku

Nowela pozwala także na podjęcie dialogu z koncesjonariuszami w sprawie objęcia prywatnych dróg systemem poboru myta e-Toll. Jest to jednak odległa kwestia, bo KAS najpierw musi sprawnie uruchomić system e-Toll. KAS planuje, że od 1 XII 2021 nastąpi likwidacja bramek na autostradach, a kierowcy aut osobowych będą mogli płacić myto m.in. aplikacją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brexit spowoduje podwyżki cen przesyłek

DHL Express już ogłosił, że wzrosną ceny usług z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z ...

Wysokie ceny transportu z Chin odstraszają importerów

Wysokie ceny transportu z Chin zmusiły niektórych importerów do zawieszenia działalności. W listopadzie stawki ...

Październikowe odbicie w rejestracjach ciężarówek

Rejestracje cięgników wyższe niż rok temu, spółki leasingowe objęły do czerwca wakacjami leasingowymi 170 ...

InPost będzie dostarczał w weekendy

Kurierska spółka kierowana przez Rafała Brzoskę, rusza z nową usługą, umożliwiającą dostawy do paczkomatów także ...

Jesienny dołek w przewozach przetrwają tylko najmocniejsi

Nie brak głosów, że czerwcowo-lipcowe odbicie jest tylko chwilowe, a na jesieni branżę czeka ...

E-handel i przenoszenie produkcji zmienią rynek magazynowy

Trendy, które w najbliższych latach zmienią rynek magazynowy wskazuje Bartosz Mierzwiak, Managing Director, CEE ...