Nie będzie kar za przekroczenia czasu pracy

Cab interior

Przewoźnicy niepokoją się, czy po zakończeniu walki z pandemią, ich kierowcy nie będą karani za wydłużenie czasu pracy według reguł ustalanych indywidualnie przez kraje.

Podczas pandemii każdy kraj UE według własnych pomysłów zezwala na wydłużenie czasu pracy kierowców oraz dopuszcza pojazdy ciężkie do ruchu po drogach podczas świąt. Przewoźnicy przyznają, że w Europie na razie jest spokój z kontrolami, ale czy po przywróceniu normalnego funkcjonowania kontynentu nie posypią się mandaty za przedłużenie czasu pracy?

Czytaj więcej w: Podczas pandemii kierowcy mogą dłużej pracować

Skąd funkcjonariusz np. w Hiszpanii będzie wiedział jakie przepisy obowiązywały w Polsce lub Austrii? Ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) z Grupy Inelo Łukasz Włoch uspakaja, że nie ma takiego niebezpieczeństwa.

W przypadkach nagłych państwa członkowskie mogą zezwalać na tymczasowe odstępstwa na okres nieprzekraczający 30 dni. W takiej sytuacji, jeśli ogólna norma zostanie przekroczona w danym kraju – w którym zastosowano odstępstwo – również inne kraje UE nie mogą nałożyć kary za powstałe naruszenie. – Zatem gdy kierowca w Polsce odstąpił od ogólnej normy dotyczącej na przykład czasu jazdy, ale jednocześnie „zmieścił się” we wprowadzonym odstępstwie od przepisów, nie zostanie ukarany za powstałe naruszenie również podczas kontroli w Hiszpanii. Jednak przekroczenia wskazanej normy nie może dopuścić się na terenie innym niż terytorium Polski – chyba, że poszczególne państwa UE też wprowadzą wskazane wyjątki od przepisów ogólnych – podkreśla ekspert OCRK.

Czytaj więcej w: Zawiesić prace nad Pakietem Mobilności

Dodaje, że dany kraj niezwłocznie informuje Komisję Europejską o wprowadzonych zmianach. KE powiadamia pozostałe państwa członkowskie o wszystkich odstępstwach, na które zezwolono zgodnie z powyższą zasadą. Powyższa procedura wynika z unijnego prawa, a dokładnie z art. 14 rozporządzenia 561/2006 (rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r.).

Ekspert przyznaje, że mogą zdarzyć się niekompetentnie przeprowadzone kontrole, dlatego też przedsiębiorca ma prawo do odwołania się od niesłusznie nałożonych kar na przykład podczas kontroli drogowej. 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Megafuzja na rynku TSL: DSV przejęło Panalpinę

DSV otrzymało zgodę urzędów antymonopolowych oraz udziałowców Panalpiny na przejęcie tej spółki. Duńskie DSV ...

Logistycy optymistyczni

Na przyszły rok mniej firm logistycznych niż w tym roku przewiduje wzrost zatrudnienia. Rynek ...

Radarów będzie więcej, bo tego chcą mieszkańcy

O nowych fotoradarach, planowanym systemie poboru opłat drogowych i ochronie rynku transportowego mówi Robertowi ...

Bezpieczni operatorzy

Konkursy dla operatorów wózków widłowych podnoszą umiejętności i bezpieczeństwo personelu. W Polsce pracuje blisko ...

Rosja też ma zielony korytarz

Kierowcy nie podlegają kwarantannie, zniesione cło na żywność. Rosja wprowadziła od 20 marca „Zielony ...

Pesa mknie po Białoruskich torach

Od 8 grudnia pierwsze trzy spalinowe zespoły trakcyjne Pesa 760M obsługują regularnie połączenie między ...