Alstom kupuje Bombardiera

Francuski koncern stawi czoła chińskiej ekspansji.

Publikacja: 16.02.2020 20:31

Alstom kupuje Bombardiera

Foto: logistyka.rp.pl

Wall Street Journal poinformował w niedzielę, że Alstom zawarł wstępne porozumienie co do zakupu taborowej części Bombardiera za 7 mld dol.

Tajne rozmowy zaczęły się w ubiegłym miesiącu, zanim Bombardier zaskoczył rynki ostrzeżeniem o słabych wynikach w czwartym kwartale. Ogłoszenie połączenia może nastąpić już w poniedziałek, 17 lutego, wynika z informacji zebranych prze dziennik.

Alstom zapłaci przede wszystkim gotówką, wspomagając się jedynie akcjami. Fundusz emerytalny z Quebeku Caisse de Depot et Placement, do którego należy 32,5 proc. akcji kolejowej części Bombardiera zgodził się zostać mniejszościowym udziałowcem połączonej francusko-kanadyjskiej taborowej spółki. Fundusz zakupił akcje w od 2015 roku, przy wycenie firmy na 5 mld dol.

Czytaj więcej w: Pociągi dla CPK projektowane z Japończykami?

W ub.r. spółka Alstomu i Bombardiera podpisała wartą 530 mln dol. umowę na dostawę nowej generacji wagonów metra dla Paryża. W 2018 roku przychody działu kolejowego Alstomu wyniosły 9 mld dol., gdy Bombardiera 8,9 mld dol.

Bombardier potrzebuje dofinansowania z powodu ostatnich opóźnień projektów. W styczniu wycena akcji Bombardiera zmalała o 39 proc., ale od tego czasu akcje odrobiły większość strat. Spółką zainteresowani byli także Chińczycy.

W Polsce we Wrocławiu Bombardier ma zakład spawający nadwozia lokomotyw. Alstom produkuje w Katowicach aluminiowe i stalowe nadwozia wagonów.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach