Przesyłka dostarczona z prędkością 350 km/h

Chiny przygotowują sieć szybkich połączeń kolejowych dla przesyłek ekspresowych.

Publikacja: 08.01.2021 09:49

Przesyłka dostarczona z prędkością 350 km/h

Foto: logistyka.rp.pl

Prototyp pierwszego na świecie towarowego pociągu osiągającego 350 km/h pokazany został 23 grudnia w Chinach. Wagony wyposażone są w drzwi o szerokości 2,9 metra, aby ułatwić szybki załadunek. Prototyp zbudowały w 3 lata zakłady CRRC Tangshan, które są najstarszą w Chinach fabryką kolejowego taboru, specjalizują się w budowie szybkich pociągów.

Czytaj więcej w: Kurierzy dają eksporterom więcej czasu na wysyłkę

Maksymalna masa ładunku wynosi 110 ton, a jego objętość 800 m3. Największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija ma ładownię o pojemności 1000 m3, nieco mniejszy An-124 Rusłan 700 m3, zaś Boeing 747-400F ponad 600 m3. Producent pociągu podkreśla, że 85 proc. objętości wagonów zajęte jest przez ładunek. CRRC Tangshan przygotował także oprogramowanie ułatwiające załadunek, uwzględniające wyważenie pojazdu oraz zapamiętujące lokalizację przesyłek na pokładzie. Będą one przewożone w różnych kontenerach, np. dla towarów suchych, w temperaturach kontrolowanych.

Czytaj więcej w: Koniec z lataniem. Samoloty pasażerskie przerabiane na towarowe

Pociąg będzie nadawać się do połączeń na dystansie 600-1500 km. Jazda możliwa jest w temperaturach od -25 do +40 stopni C. Pociąg potrzebuje na jednostkę przewożonego ładunku 8 proc. energii zużytej przez samolot na takim samym dystansie.

Władze chińskie spodziewają się wdrożyć nowy system transportowy do 2035 roku, mierzący 70 tys. km szybkich linii kolejowych. Ma on zwiększyć jakość usług transportowych. Kolej dotrze do wszystkich miast mających ponad 200 tys. mieszkańców, zaś miasta liczące ponad pół mln obywateli otrzymają połączenia kolejami wysokich prędkości.

Czytaj więcej w: Znamy nowe warunki wykonywania przewozów samochodowych do Wielkiej Brytanii

Podobny pomysł połączenia kraju pociągami wysokich prędkości oraz wykorzystania kolei do przewozu przesyłek przygotowuje do realizacji spółka CPK. Nie ogłosiła ona jeszcze wymagań co do taboru.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach